GeriSağlık Eş Dayağına Aileler Sessiz Kalıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eş Dayağına Aileler Sessiz Kalıyor

Eş Dayağına Aileler Sessiz Kalıyor

Bu araştırma ses getirecek: Anneler kızının dayak yemesine sessiz kalıyor!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nca yapılan bir araştırma, kızının dayak yemesine sessiz kalan aileler olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada, söz konusu kadınların yüzde 62'sinin en az bir kez eşinden fiziksel şiddet gördüğü ve maruz kalınan şiddetin de yüzde 60'ının ağır düzeyde olduğu belirlendi. Ancak bu kadınların hiçbirinin polikliniğe başvurma nedenleri arasında aile içi şiddetin yer almadığı saptandı.

Araştırmaya göre eşinden şiddet gören kadınların yüzde 45.2'sinin ailesi, yüzde 35.5'inin de komşuları bu durumdan haberdar. Ancak ne komşular, ne de ailelerin, karakola veya hastaneye başvurma gibi kadını korumaya yönelik önerilerde bulunmadığı tespit edildi.

Haberi olan ailelerin en sık gösterdiği davranış ise yüzde 28.6 ile teselli etmek. Ayrıca ailelerin yüzde 21.4'ü "boşan" derken, yüzde 10.7'si dayak atan damada hak veriyor, yüzde 7.1'i ise hiç karışmıyor. Olayı bilen komşuların en sık gösterdiği davranış da hiç karışmamak.

Araştırma ayrıca, hastaların yarısının evliliğin ilk yılından itibaren dayak yemeye başladığını da ortaya koydu. Buna göre, 4 kadın hastadan 1'i evliliğin ilk ayı içinde, 2 kadından 1'i de ilk yıl içinde şiddet görmeye başlamış.

Şiddetin tekrarlayıcı biçimde sürdüğünü de gösteren araştırmada, kadınların 4'te 1'inin ayda birden sık, 7'de 1'inin de haftada birden sık şiddet gördüğü saptandı.

Şiddet görme nedenini"Eşinin ailesine saygısızlık, özerk davranma (İzin almama, işleri aksatma, cevap verme)" olarak sıralayan kadınlardan yüzde 13.1'i ise "neden dayak yediğini bilmediğini" şeklinde açıklayabiliriz.

Doç. Dr. Işıl Vahip ve Uzm. Dr. Özge Doğanavşargil

False