GeriSağlık Erken ölüm riskiyle karşı karşıyayız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erken ölüm riskiyle karşı karşıyayız

Erken ölüm riskiyle karşı karşıyayız

Sağlıksız beslenme ve teknoloji erken bunamaya neden oluyor!

Teknoloji, sağlıksız beslenme ve çevre kirliliği yani kısacası modern yaşam insanoğlunun bugüne kadar görülmüş en erken bunamayı yaşamasına neden oluyor.

Uzmanlar, gün geçtikçe daha çok insanın zihinsel anlamda inişe geçtiğini ve bunun sorumlusunun bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, kimyasallar ve elektronik cihazlar olduğunu belirtti. Bournemouth Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre, nörolojik hastalıklardan ölümlerin 16 ülkede artışa geçtiğini ortaya koydu.

Yükseliş genetik değil

Bilim adamları bunama ve diğer nörolojik hastalıklardan ölümlerde keskin bir artış yaşandığını ve bunun insanoğlunun ortalama ömrünün uzamasıyla açıklanamayacağını belirtti. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Colin Pritchard, "Bu yükseliş genetikle açıklanamaz çünkü zaman oldukça kısa" dedi.

Prof. Pritchard ayrıca bu değişimin ve kötüye gidişin kadınları daha çok etkilediğini, bunun sebebinin ise "evden" iş hayatına transfer olan kadınların yaşamlarındaki değişimin erkeklerden daha büyük olması olduğunu söyledi.

 Hürriyet

False