GeriSağlık Erkeklerde hamilelik depresyonu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkeklerde hamilelik depresyonu

Erkeklerde hamilelik depresyonu

Hamilelik depresyonu sadece kadınlarda görülür sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

1- Hamileliğiniz süresince eşinizin size karşı her zamankinden fazla ve farklı bir hassasiyet gösterdiğini düşünüyor musunuz?

a) Evet
b) Hayır

2- Hamileliğiniz süresince hissettiklerinizi -heyecan, korku, aşırı duygusallık gibi- eşinizin de aynı anda ve aynı yoğunlukta hissettiğini gözlediğiniz oldu mu?

a) Evet
b) Hayır

3- Hamileliğiniz süresince, eşinizin yaptığınız her şeyi kendisinin belirlemeye çalıştığını düşünüyor musunuz? (Örneğin dinleyeceğiniz müziklerin veya yiyeceğiniz yemeklerin listesini yapmak) 

a) Evet
b) Hayır

4- Hamileliğinizle birlikte eşinizin alışkanlıklarının keskin bir şekilde değiştiğini düşünüyor musunuz ?(Örneğin önceden düzenli spor yapan eşiniz bundan tamamen uzaklaştı mı? Beslenme alışkanlıkları değişti mi?)

a) Evet
b) Hayır

5- Hamileliğiniz süresince yaşadığınız mide bulantısı, sancı gibi hamileliğe özgü durumları eşinizde de gözlediğiniz oldu mu?

a) Evet
b) Hayır

6- Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde başlayan aş erme, iştah artışı ve kilo alımını aynı zamanlarda eşinizde de gözlediniz mi?

a) Evet
b) Hayır

Değerlendirme

Evetleriniz çoğunlukta ise:

Eşinizin erkeklerde hamilelik depresyonu olarak adlandırılan kuvad sendromunu yaşadığını söyleyebiliriz. Hamilelik sadece kadın tarafından yaşanılan bir süreç olarak düşünülse de ailenin tümünü etkilediği ve aile içindeki varsa diğer bireylerin özellikle de baba adayının hayatında bazı değişiklikler yarattığı görülmektedir.

Eşlerin hayat rutinlerinde bazı değişiklikler olması, baba adayının hamile eşinin fizyolojik ve psikolojik değişimlerine duyarlı olması normaldir. Ancak evetlerinizin çokluğu eşinizin sizin bedeninize ve ruh halinize sahipmiş gibi yaşadığını, sizdeki hamileliğe özgü değişimlerin eşinizde de aynı şekilde görüldüğünü göstermektedir. Eşinizin hamileliğinize gösterdiği bu aşırı duyarlılık size olan sevgisi ve bağlılığından kaynaklanıyor. Ancak belirtilerin doğumla beraber kaybolmaması halinde bir uzmandan yardım almalısınız.

Psikolog Melis Altınkaya

False