GeriOyun Ve Aktiviteler Erkek veya kız oyuncağı ayrımı yapmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkek veya kız oyuncağı ayrımı yapmayın

Erkek veya kız oyuncağı ayrımı yapmayın

Yaşa göre oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Oyuncakların çocuğun zeka gelişimini olumlu yönde etkilediğini dile getiren Uzman Psikolog Sevda Sevimli Yurtseven, oyun materyallerinin yaşa uygun olması gerektiğinin altını çizdi. Yurtseven, erkek veya kız oyuncağı gibi bir ayrımın yapılmaması gerektiğini çünkü çocukların her materyali incelemek isteyebileceklerini söyledi.

2-7 yaş arası simgesel oyunlar başlar, bunlar sanki varmışçasına oynanan oyunlardır. Evcilik oyunu, bir fincandan çay içiyormuş gibi yapılması, bir sopanın kılıç gibi hayal edilmesi bu dönemin başlıca oyunlarıdır.7-8 yaş sonrası kurallı oyunlar başlar, sosyalleşme burada belirginleşmektedir. Çocuk, kurallara uymayı, beklemeyi, paylaşmayı, mücadele etmeyi, risk almayı, yani ötekilerle sosyal anlamda ilişki kurmayı deneyimlemektedir. Bunlar aynı zamanda kültürel deneyimlerde olmaktadır. Oyun; iklimden, cinsiyetten, kültürden ve yaşanılan çağdan etkilenmektedir.

Çocuğunuzun seçtiği oyuncağa saygı gösterin

Özellikle 0-3 yaş arası dönemde çocuğun oyuncaklarını ebeveynler seçer. 3 yaşından itibaren çocuk, ilgi duyduğu oyuncağı tercih etmeye başlar. Bu yaştan itibaren çocukların seçtikleri oyuncaklara saygı göstermek gerekir. Çocuğun oynamayı tercih ettiği materyal; yetenekleri, ilgi alanları, istekleri hakkında bilgi vermektedir. Çocuğun oyuncak seçimine katkıda bulunmak, onun kişilik özelliklerini, zeka ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını saptayabilmekle mümkün olmaktadır.

Hangi oyuncakla oynadığı değil nasıl oynadığı önemli

Çocuk, oynadığı oyuncakla kendini ifade etmektedir. Bu nedenle erkek veya kız oyuncağı gibi bir ayrım yerine çocuğun oyuncağıyla nasıl oynadığı, neleri yansıttığı ve neleri ifade etmeye çalıştığı önemli olmaktadır. Kronik bir şekilde aynı oyuncakla sürekli aynı oyunu oynuyorsa bu durum bir problem olabileceğini işaret etmektedir. Aksi halde çocuklar meraklıdır ve her materyali inceleme fırsatı istemektedir. Dolayısıyla oyuncak alırken cinsiyet ayrımı gözetmemek gerekmektedir. Çocuklar zaten okul öncesinde oyuncak seçimi konusunda farklılaşmaya başlamaktadır.

False