GeriÇocuk Sağlığı Epilepsi Çocuklarda Sık Görülüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Epilepsi Çocuklarda Sık Görülüyor

Epilepsi Çocuklarda Sık Görülüyor

Epilepsi tedavisinde doğru yolu izleyelim ve çocuklarımıza umut olalım.

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi çocuklarda sık görülüyor. Karmaşık bir hastalık olduğunu, tanı ve tedavisinin büyük önem taşıdığını dile getiren Nörolog Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu, konunun ayrıntılarına değiniyor.

Epilepsi tanısının desteklenmesi için beyin elektrosu, EEG çekilir. Ayrıca epilepsinin sebebinin aydınlatılması için bazı kan, idrar tetkikleri, beyin görüntülemeleri gerekebilir. İlk nöbetten sonra tekrarlama riski %30-70 arasında değişiklik gösterebilir. Bazı faktörler bu riski artırır. Bunlar arasında; nöbetin sebebi, EEG bulguları, nöbet zamanı en önemlileridir. EEG anormalliğinin varlığı, nöbetin uykuda olması, kısmi olması, ailede epilepsi olması tekrar riskini artırır.

Tedavide İzlenmesi Gereken Yol

Epilepsi tedavisi öncelikle ağızdan alınan ilaçlarla yapılır. Bunlara antiepileptik ilaçlar denir. İlaç uygulamaları günde bir ya da iki kere olmalı, günde üçten fazla dozda verilmemelidir. İlaç seçimi; nöbet tipi ve EEG bulgularına göre yapılır. İlk ilaçla nöbet kontrolü sağlanamaz ise ilaç değişimi ya da yeni ilaç eklenmesi gerekebilir.

Kullanılan ilaçlar, nöbetleri kontrol altına alırken hastanın günlük yaşam kalitesini de etkilememelidir. En az iki yıl nöbet geçirmeyen çocukların ilaçları kesilebilir. İlaç kesiminden sonra tekrarı, genellikle ilk yılda görülmektedir. Geç nöbet tekrarı çok nadirdir. Tekrarda epilepsinin sebebi, çocuğun nörolojik durumu, ilaç başlama ve kesilme yaşı, epilepsi süresi ve nöbet sayısı, nöbet tipi, ilaç tipi, nöbetsiz dönemlerin süresi çeşitli derecelerde etkili olur.

Tekli ya da çoklu ilaç tedavisine rağmen nöbet kontrolü sağlanamayan hastalarda epilepsi cerrahisi, ketojenik diyet, epilepsi pili takılması düşünülebilir.  

False