En ucuz ve kaliteli protein kaynağı: Yumurta

Güncelleme Tarihi:

En ucuz ve kaliteli protein kaynağı: Yumurta
Oluşturulma Tarihi: Aralık 24, 2018 00:01

Vücudun protein ihtiyacını tek başına karşılayabilen protein kaynağı yumurta, içinde A, B, D ve E vitaminleri dahil birçok vitamin içeriyor. Protein kaynağı yumurta gün boyu tok tutuyor, kemik gelişimini destekliyor.

Haberin Devamı

Yumurta, tüm besinler içerisinde anne sütünden sonra en zengin proteine sahip olan besindir. Bir büyük yumurtanın sarısında %45 beyazında ise %55 oranında olup, toplam 6 gram protein içerir. Yumurta İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içinde bulundurur. Yumurta; A, B, D ve E vitaminlerinin yanı sıra birtakım vitaminleri de içinde barındırır.

En ucuz ve kaliteli protein kaynağı: Yumurta

Yumurtanın sarı kısmında bulunan A vitamini, göz sağlığı ve kemik gelişimini etkiler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Protein açısından oldukça zengin olan yumurta, çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinin en sağlıklı biçimde ilerlemesine yardımcı oluyor. Yumurtanın başlıca bilinen faydaları şöyledir:

Haberin Devamı

YUMURTANIN BAŞLICA FAYDALARI

• Yumurtadaki protein değerinin yüksek olması nedeni ile gün boyu tok tutar, midedeki açlık hormonunu azaltır. Buda daha geç açlık hissine kapılmanızı sağlayacaktır.

• Kadınlarda meme kanseri riskini azaltması yumurtanın faydalarından bir tanesidir.

• Kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu engeller, kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.

• Kas ve kemik yapısını güçlendiren yumurta, kaslarını ortaya çıkarmak, fit bir görünüme bürünmek isteyen insanlara yardımcı olacaktır.

• Gün boyu enerjik olmak istiyorsanız günde en az 1 yumurta yemelisiniz. Protein kaynağı yumurta günlük enerji ihtiyacınızı destekleyecektir.

YUMURTA ALERJİSİ

Yumurta alerjisi, en yaygın görülen gıda maddesi alerjilerinden biridir. Gıda maddelerine karşı alerjik reaksiyonlar vücudun yiyecek içindeki bazı proteinlere alerjik tepki göstermesi sonucu ortaya çıkar. Yumurta alerjisi, genelde 2. ayından küçük bebeklerde 4-5 yaşlarına kadar görülür. 

En ucuz ve kaliteli protein kaynağı: Yumurta

Bazı çocuklarda yumurta alerjisi 6-7 yaşlarını bulur. Yumurta alerjisi gençlerde ve yaşlılarda oldukça nadir görülür. Yumurtaya alerjisi olan kişiler yumurta içeren yiyecekler veya yumurta yedikleri zaman verdikleri tepki kişiden kişiye değişiklik gösterir. En belirgin olanları ise mide ağrısı, ishal ve solunum sorunları olarak belirlenebilir.

Haberin Devamı

HAMİLELİKTE YUMURTA TÜKETİMİ

Hamilelikte düzenli tüketilen protein kaynağı yumurta, anne karnındaki bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, gelişimini destekler. Hamilelerin günde en az bir kere yumurta tüketmeleri gerekir.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!