GeriBebek Beslenmesi Emzirme döneminde annelere 10 öneri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emzirme döneminde annelere 10 öneri

Emzirme döneminde annelere 10 öneri
Abone Olgoogle-news

Doğumdan sonra emzirme döneminde beslenmeye dikkat edilmeli!

Emziklilik süreci yoğun geçen gebelik sonrasında annenin en çok rahatlamaya stresini atmaya bebeği ile güzel vakit geçirmeye alışacağı günler olarak görülse de ilk zamanları belki de anneyi en çok yoran dönemlerdir.

Bebeğini dünyaya getiren anne doğum sonrasında bebeğinin beslenmesi ve iyi gelişmesi için her türlü fedakârlığa hazırdır. İlk aylar annenin kendini düşünmesi değil bebeği ile iletişimi, emzirme ve uyku düzenini oturtmaya çalışması gibi fiziksel ve duygusal yoğunluk süreçleridir.

EMZİRME DÖNEMİNDE DAHA FAZLA SIVI BESİN ALINMALI

Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınması gerekir. Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını arttırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır.

Emzirme döneminde annelere 10 öneri

Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmelidir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.

SÜT, YOĞURT VE PEYNİR DÜZENLİ TÜKETİLMELİ

Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kurubaklagil yenilmelidir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir. Bireysel özelliklere göre gaz yapıcı besinler çıkartılabilir.

 

Emzirme döneminde annelere 10 öneri
 

EMZİRME DÖNEMİNDE ANNELERE 8 ÖNERİ

 1. Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.
 2. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmemelidir.
 3. D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.
 4. Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.
 5. Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilebilir.
 6. Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Çayı kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
 7. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.
 8. Pekmez kan yapıcıdır, şeker boş enerji kaynağıdır. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden birisidir.

Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir.

İHA

[fotogaleri=949]

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle