Emzirme, doğum sonrası kilo vermeyi hızlandırıyor!

Güncelleme Tarihi:

Emzirme, doğum sonrası kilo vermeyi hızlandırıyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 02, 2015 12:00

1-7 Ekim Emzirme Haftası'nda emzirmenin faydalarını öğrenelim.

Haberin Devamı

Emzirme, anne ve bebeği birbirine bağlayan oldukça özel ve keyifli bir süreç. Düzenli ve uzun süreli emzirme, bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olduğu gibi anneyi de birçok sağlık sorunundan koruyor. Özellikle meme ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu kalkan görevi de üstleniyor. Bu nedenle her annenin doğumdan hemen sonra bebeklerini emzirmeye başlamaları gerekiyor.

EMZİREN ANNELERDE KANSER RİSKİ DAHA AZ

Emzirmenin hem anne hem de bebek sağlığı açısından birçok faydası vardır. Emzirmenin, bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimine olumlu yönde etkileri olduğu gibi anne açısından da birçok yararı bulunur. Uzmanlar emziren annelerin meme ve yumurtalık kanserine yakalanma risklerinin daha az olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar da emziren kadınlarda kemik erimesi görülme sıklığının daha az olduğunu belirtiyor. Bu sebeple herhangi bir sağlık sorunu olmadıkça her annenin doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmeye başlaması gerekiyor.

Haberin Devamı

Emzirme sürecinde annenin östrojen seviyesinde düşme yaşandığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Ayrıca meme hücrelerinde süt üretimi sırasında birtakım moleküler değişiklikler meydana gelir. Bu durum da hücreleri meme kanseri gelişimine karşı daha dirençli hale getirir. Meme kanseri hormonal kaynaklı bir hastalıktır ve emzirmek bu riski büyük ölçüde azaltır. Yani emzirmek kanser açısından koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca 30 yaşından önce doğum yapan, bebeklerini 1 yıl veya daha üzeri bir süre emziren kadınların yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskleri de daha düşüktür” dedi.

Emzirme, doğum sonrası kilo vermeyi hızlandırıyor

EMZİRME, DOĞUM SONRASI KİLO VERME SÜRECİNİ HIZLANDIRIYOR

Emzirmenin kilo vermeyi de kolaylaştırdığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Emzirme, anneyi birçok kanser riskinden korumanın yanı sıra kadının eski formuna kavuşmasına da yardımcı olur. Çünkü emzirmek doğum sonrası kilo verme sürecini kolaylaştırır. Ayrıca emzirmenin doğal bir sakinleştirici etkisi olduğundan annenin stresle baş etme gücü de artar. Emziren kadınlarda doğum sonrası kanama miktarı daha azdır. Emzirmeye devam edildiği sürece adet görme olasılıkları da düşüktür. Bu sebeple doğum esnasında kaybedilen demir depoları kısa zamanda telafi edilebilir” dedi.

[fotogaleri=253]

Haberin Devamı

ANNE SÜTÜ BEBEĞİ HASTALIKLARDAN KORUYOR

Emzirme döneminin anne ve bebek arasındaki bağın kuvvetlendiği çok özel bir süreç olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Emzirme ve anne sütünün; bebek ve anne için başta beslenme olmak üzere; sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok sayıda yararları vardır. Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm sıvı, besin ve enerji öğelerini içerdiğinden, bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olur. Ayrıca bebeğin hastalıklara yakalanma riskini de azaltır” dedi.

Her annenin doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmeye başlaması gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Unutulmamalıdır ki ne kadar sık bebek emzirilirse süt o kadar çok artar. Anne sütü özellikle yeni doğan bebeklerde görülebilen şeker düşmesi ve sarılık riskini de azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bebekte oluşabilecek ishal, bağırsak enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi hastalıklara yakalanma sıklığını da büyük ölçüde engeller. Bunların yanı sıra diyabet, kolit, alerji ve ateroskleroz gibi kronik rahatsızlıklar da anne sütü emen bebeklerde daha az rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin çene ve diş sağlığı daha iyidir ve obeziteye yakalanma riskleri de daha düşüktür” diyor.

Haberin Devamı

Emzirme, doğum sonrası kilo vermeyi hızlandırıyor

ANNE SÜTÜNÜN SAĞARAK SAKLANMASI GEREKİR

Çalışan annelerin emzirme konusunda yaşadığı sorunlara da değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Toplumumuzda artık birçok anne doğum sonrası iş hayatına dönmek zorunda kalıyor ve sütlerini sağma ve saklama gibi konularda sorunlar yaşayabiliyorlar. Hatta birçok anne ne yazık ki bebeğini yeterli derecede emziremeyebiliyor. Bu tarz sorunların yaşanmaması için öncelikle annenin sütünü sağarak saklaması gerekir. İş yerinde 3 saatlik periyotlar halinde süt sağılabilir. Bu sayede anne sütünün azalma riski de önlenmiş olur. Bebek bu sağılan sütlerle beslenmeye devam edebilir. Ayrıca sabah işe gitmeden, iş dönüşü, akşam ve gece saatleri bebek mutlaka emzirilmelidir. Emzirmeye devam etmek bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesine, annenin fiziksel ve ruhsal açıdan kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Çalışma hayatına devam edebilmek için bebeğin en az 6 aylık olması beklenmelidir. Bebek 6 aylık olduktan sonra anne sütü haricinde ek gıdalara da başlanabilir.” diyor.

EMZİRME DÖNEMİNDE GÖĞÜS BAKIMI NASIL YAPILIR?

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!