GeriBebek Sağlığı Emzik verirken dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Emzik verirken dikkat!

Emzik verirken dikkat!

Emzik kullanımı ile ilgili yapılan yanlışlar.

"Emzik vermeli mi, vermemeli mi?" tartışıladursun, bebeğimiz emziğin keyfini çıkarmaya başlamıştır. Ve bir bakmışsınız ki, bağımlı gibi ondan ayrılmak istemez.

Yenidoğan döneminde ağlayan bebekler için ailelerin ilk başvurdukları yöntemin emzik vermek olduğunu söyleyen Dr. Alper Bıçkıcı, emzikten kaçınmak yerine emziği uygun bir şekilde vermek gerektiğini belirtiyor:

Bala Batırıp Vermeyin

Son zamanlardaki akademik araştırmalar emziğin bebeğin doğal emme içgüdüsünü tatmin etmesi, ona güven hissi vermesi nedeniyle kullanılabileceğini göstermektedir. Emzikten kaçınmak yerine, doğru bilgi sahibi olmak ve bebeğe uygun bir şekilde vermek gerekiyor.

Emziğin şekerli besinlere batırılması uygun değildir. Özellikle 1 yaşından önce bala batırmak ise bebekte zehirlenme riski taşır.

2 Yaş Civarında Bıraktırılmalı

Genelde emziğin 2 yaş civarında bırakılması gerekir. Ancak bebeklerin emziği bırakmaları onlar için psikolojik destek anlamına da geldiği için zor olmaktadır. Bu nedenle ertelemek gerekebilir. Ancak bu süreçte günlük emzik kullanma zamanının sürekli azaltılması gerekir.

Emzik Yerine Başka Şeylerle Dişlerini Meşgul Edin

Bu dönemlerde emzik yerine dişlerini meşgul edecek kemirilebilecek meyve sebzeler verebilirsiniz. Ancak aspirasyon riski nedeniyle onu asla bir şeyler yerken yalnız bırakmayın.

4 Yaşından Sonra Damak Ve Diş Yapısını Bozar

Emzik 4 yaşından sonra damak ve diş yapısını bozabilir, kulak enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Mutlaka 4 yaşından önce emzik kullanımının bıraktırılması gereklidir.

Emzik bırakmak için emziğin verdiği sevgi ve güven hissine rakip olarak kumaş bebek, ayıcık gibi sarılabileceği oyuncaklar yardımcı olacaktır. Ayrıca emziğin zararlı olduğu sık sık sebeplerle anlatılmalıdır. Her emziksiz geçen gün-gece için ufak bir hediye emzik bırakmayı kolaylaştırır.

False