GeriSağlık Elma Suyu, Kötü Kolesterole Karşı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elma Suyu, Kötü Kolesterole Karşı!

Elma Suyu, Kötü Kolesterole Karşı!
Abone Olgoogle-news

100 gr elmanın toplam antioksidan aktivitesi, 1500 mg C vitaminine eşdeğer…

Sağlıklı beslenme çerçevesinde özellikle meyve ve sebze tüketimine önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan, yüksek miktarda sebze ve meyve tüketiminin kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu vurguladı. Özellikle elma suyu tüketiminin yüksek tansiyon ve ritim bozukluklarına karşı yararlı olduğunu belirtti ve daha birçok faydasına değindi. 

Yapılan araştırmalarda elma suyunun içerdiği kuvvetli antioksidan olan bileşenlerin, hücresel hasarı önleyici potansiyel bir etkinlik gösterdiği görülüyor. Ayrıca bu etkinlik sonucunda, kötü kolesterolün etkisini önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü ve kalpteki ritim bozukluğunu önleyici bir etki gösterdiği ileri sürülüyor.

Elma Tüketimi ile Koroner Hastalık Riski Azalıyor

Bu konuda yapılan çalışma sonuçları, elma tüketimi ile koroner hastalık riskinin azalması arasında ilişki olduğunu gösteriyor. 40.000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada elmanın içerdiği flavonoidler ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilinti irdelenmiş. Buna göre, elma tüketen kadınlarda söz konusu hastalık riskinin %13-22 oranında azaldığı ortaya çıkıyor. Ayrıca yüksek miktarda elma tüketen bireylerde düşük miktarda elma tüketenlere kıyasla inme riskinin daha az olduğu belirtiliyor.

Yapılan bir başka çalışmaya göre ise elma suyunun % 9-34, tam elmanın % 34, elma kabuğunun % 34 ve elma etinin % 21 oranında kötü kolesterol etkisini engellediği ortaya çıkıyor. Benzer bir başka araştırmaya göre, 1:1 oranında elma suyu ve siyah frenk üzüm suyu karışımı tüketildiğinde, kan antioksidan düzeyinin arttığı, LDL-kolesterolün oksidasyon ürünlerinin azaldığı saptanmış bulunuyor.

Uzmanlar elmanın ayrıca astım ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini de azaltıcı potansiyel etki gösterdiğini söylüyorlar. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre, 100 g elmanın toplam antioksidan etkisi 1500 mg C vitaminine eşdeğer. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle