GeriKişisel Bakım Elleriniz artık yaşınızı ele vermeyecek!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elleriniz artık yaşınızı ele vermeyecek!

Elleriniz artık yaşınızı ele vermeyecek!

İşte, el estetiğinde uygulanan son yöntemler...

Son zamanlarda estetik cerrahlara ellerdeki yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yönelik ciddi bir talep söz konusu. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu “el estetiğindeki yenilikler” hakkında bilgiler verdi.

Eller, yüzümüze ya da vücudumuzun güneş görmeyen diğer bölgelere göre daha hızlı yaşlanır. Yağ kaybedildikçe ellerdeki damarlar daha da belirginleşir, yaşla birlikte ortaya çıkar. Kolajen ve elastin kaybı güneşin verdiği hasarlarla birleşince, üzerine yaşlanma da eklenince cilt gevşer, belirgin olarak nemsizlik ve lekelenme problemleriyle karşı karşıya kalınır. 

İşte el estetiğinde uygulanan son yöntemler

Peeling ve TCA uygulaması

El için tercihimiz TCA (TriCloro AsetikAsit) ve peelinglerdir. TCA peeling uygulaması ile üst deri soyuluyor ve böylece derinin yenilenmesi ve gençleştirilmesi sağlanmış oluyor. Peeling işlemi ile cilt lekeleri, güneş hasarlı cilt, cildin yağ-nem dengesizliği gibi pek çok sorunu gideriliyor. TCA peeling uygulanan bölgeyi daha parlak ve gergin bir hale getiriyor.

Kalsiyum hidroksi apatit dolgusu

Klinik ortamında lokal anestezi altında 15-20 dakika süren bu işlemde genellikle kalsiyum hidroksi apatit maddesinden oluşturulan bir dolgu maddesi el sırtına 3-4 noktadan veriliyor. Masaj yapılarak tüm el sırtına yayılması ve ellerdeki kırışık, yaşlı görünümün yok edilmesi sağlanıyor.

Hyalüronik asit dolgusu

Hyalüronik asit, cildimizin yapı maddelerinden biri. Zaten doğal olarak ciltte bulunur ama yaşla azalmaya başlar. Ağırlığının 1000 katı kadar su tutma kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla cildin su tutma kapasitesini artırır. Cilt altını dolgun, sağlıklı bir hale getirir. Hızlı ve pratik bir uygulamadır. Cilde anestezik bir krem sürüldükten sonra ince bir iğneyle dolgu maddesi cilt altına verilir.

Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu gittikçe popüler hale gelen bir uygulamadır. Enjekte edilen yağ dokusuyla hem yüz cildinde hem de el derisinde bir gençleşme, iyileşme, parlak bir doku oluşmaktadır. Yani derinin kalitesi artmakta ve biolojik yaşı azaltılabilmektedir.

Kök hücre - Fibrocell uygulaması

Bu yöntem, özel bir kültür yöntemi ile otolog canlı fibroblast hücre hattı oluşturmak için hastanın kulak arkasından punch ile alınan küçük bir biyopsi gerektirir. Sayısal olarak çoğaltılan bu canlı otolog fibroblastlar hastanın direkt olarak derisine enjekte edilerek burada sürekli bir protein tamir sistemi oluştururlar. Son bulgular; cilt gençleştirmede 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalardaki histolojik analizler fibroblast enjeksiyonunun kolajen artışını sağladığını ve bununla birlikte dermal kolajenin kalınlığını ve yoğunluğunu da artırdığını kanıtlamaktadır. Bu yöntem herhangi bir alerjik tepki vermez.

Vitamin ve mezoterapi

El gençleştirme yöntemlerinden biri olan mezoterapi tedavisinde 2 veya 4 mm’lik ince enjektörler yardımı ile cildin mezoderm tabakasına vitamin, antioksidan ve kolajen artırıcı etkisi olan madde verilmesidir.

False