GeriSağlık Elektrikli battaniyeler sağlığa zararlı mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikli battaniyeler sağlığa zararlı mı?

Elektrikli battaniyeler sağlığa zararlı mı?

Evinizde kullandığınız bu ürünlere dikkat edin!

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç.Dr. Selçuk Çömlekçi, katıldığı konferansta elektronik eşyalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Çömlekçi, elektrikli battaniyelerin göğüs kanserine neden olabileceğine, bu yüzden de yasaklanması gerektiğine dikkat çekti.

Doç Dr. Selçuk Çömlekçi; katıldığı konferansta,, elektrikli battaniyeler, mikrodalga fırınlar ile saç kurutma makinelerinin de cep telefonları kadar insan sağlığına zararlı olduğunu belirtti. Mikro fırınların bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve baş seviyesinin üzerinde bulundurulması gerektiğini belirten Çömlekçi, kablosuz modemlerin de kişilerden en az 1 metre uzakta tutulması gerektiğini ifade etti. Çömlekçi, “Elektrikli battaniye göğüs kanserine etken. Kan yapım mekanizmalarını etkiliyor ve kan kanserine de etken oluyor. Aslında yasaklanması lazım” dedi.

Kablo ile internete bağlanın

Kablosuz internet kullanımına da dikkat çeken Doç. Dr. Çömlekçi, “Yatak odalarımızda kablosuz modem cihazların bulunmaması lazım. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisi, çocuklarımıza cep telefonu, tablet gibi cihazların wirelessleri kapalı olarak verilmesi yönünde. Bilgisayarlarımızı kablo ile internete bağlamalıyız” diye konuştu.

1 gün içinde 30 dakikalık görüşme süresini geçmeyin

Cep telefonuyla konuşmayı özendirecek kampanyalardan ve cep telefonunun sohbet amacıyla kullanılmasından kaçınılması gerektiğini belirten Çömlekçi, cep telefonu alınırken SAR değeri düşük olan cep telefonlarının tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Çömlekçi, “6 dakikayı geçen görüşme yapılmaması gerekiyor. 1 gün içinde toplamda 30 dakikalık görüşme süresini geçirmeyin. 5 kez 6’şar dakikalık görüşmeler yapılabilir. Beyin iç sıvısı 1 santigrat derece ısıyı geçince bunu tolere edememeye başlıyor. Bu da tümör oluşumuna etken olabiliyor” dedi.

Tasarruflu ampul kullanmayın

Tasarruflu ampul diye kullanımı özendirilen ampullerin en tehlikeli frekansları yayan ampuller olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Çömlekçi, “Daha parlak yansın ve daha verimli olsun diye yapılmış lambalar bunlar. Tavsiyem hiç kullanmayın” diye konuştu.

CHA

False