GeriÇocuk Sağlığı Elektrikli aletler konsantrasyonu bozuyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elektrikli aletler konsantrasyonu bozuyor!

Elektrikli aletler konsantrasyonu bozuyor!

10-11 yaşındaki 353 çocuğun katılımıyla gerçekleşen araştırmanın sonuçları...

Yapılan araştırmaya göre yatak odasındaki televizyon ve bilgisayar, çocukların uyku düzenini bozuyor ve hafıza sorunlarına yol açıyor. Ergenlik dönemine yaklaşan erkek çocukların durumdan daha fazla etkileniyor.

Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya, 10-11 yaşındaki 353 çocuk katıldı. Teste tabi tutalan çocukların televizyon izleme ve bilgisayar kullanımı ile uyku alışkanlıkları incelendi.

Araştırma, odadaki elektrikli aletlerin çocukların konsantrasyonunu etkilediğini ve okuldaki notlarının düşmesine neden olduğunu gösterdi. Çocukların ne kadar fazla bilgisayar kullanır ve televizyon izlerse o kadar geç uyuduğunu belirten araştırmacılar, ergenlik dönemine yaklaşan erkek çocukların durumdan daha fazla etkilendiğine işaret etti. Araştırmacılar, ayrıca fazla televizyon izleyen ve bilgisayar kullanan çocukların daha az spor yaptığına ve uyku saatinde daha az yorgun olduğuna dikkati çekti. Ekran ışığının hormonları etkilediğini belirten araştırmacılardan Teija Nuutinen, "Çocukların ergenliğe girerken daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu" ifade etti.

A.A

False