GeriÇocuk Sağlığı El Yıkamama, Hastalığa Davetiye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El Yıkamama, Hastalığa Davetiye

El Yıkamama, Hastalığa Davetiye

Çocukların el yıkama alışkanlığı kazanmaması, hastalık sebebi!

Eller, bulaşıcı hastalıkların vücuda girmesinde köprü işlevi görüyor. Ellerini yıkamaya özen göstermeyen, bu alışkanlığı kazanmayan çocuklar, doğal ortamda bulunan mikroplarla karşı karşıya kalıyor.

Çocukların vücut direnci yetişkinlere oranla daha zayıf olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sevim Karaaslan, bu nedenle çocukların hastalık yapıcı mikroorganizmalara çok kolay teslim olabildiğini dile getiriyor ve devam ediyor:

Eller, mikropların vücuda girmesinde köprü işlevi görüyor. Hastaneye gelen çocukların önemli kısmı, sadece ellerini yıkamadığı için çevresinden aldığı mikroplar nedeniyle hastalanıyor.

Tuvaletten Sonra El Yıkama Alışkanlığı

Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektiği gibi yıkanmaması, dışkı yoluyla bulaşan E.Coli gibi tehlikeli mikroorganizmanın vücuda rahatlıkla girmesine neden oluyor. El temizliğine gereken önemin verilmemesi, sarılık ve paraziter rahatsızlıklar başta olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açabiliyor.

Okullardaki Tehlike

Okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikrop transferi gerçekleşiyor. Öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikropların eller aracılığıyla vücuda giriyor.

Ailelere Uyarı

Aileler hastalanınca çocuğa ilaç vermek yerine, önce çocuklarının ellerini temiz tutmalı ve bunu alışkanlık haline getirmeli, su ve sabun hastalıklardan en iyi korunma yöntemidir.

El temizliğine çocuklardan önce anne ve babalar duyarlı olmalıdır. Çocuklar oyuncaklardan ve oyunlardan büyük zevk alırlar. Bu nedenle, çocuklara el yıkamanın önemi eğlenceli yaklaşımla kavratılmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir. Her zaman olmasa da, milyonlarca mikrobun vücuda girişini kolaylaştıran yemeklerden önce eller iyice yıkanmalıdır.

False