GeriÇocuk Sağlığı El ayak ağız hastalığı salgını başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

El ayak ağız hastalığı salgını başladı

El ayak ağız hastalığı salgını başladı

Akasya Aslıtürkmen'in kızı Pera, el ayak ağız hastalığına yakalandı. Güzel oyuncu bu üzücü haberi sosyal medyada paylaştı.


Ünlü oyuncu kızıyla birlikte olduğu fotoğrafın altına "Ne hastalık geçirdik be Peruşkam! El,ayak,ağız hastalığı denen musibetten tamamen kurtulana kadar neler çektik. Bebekler hasta olmasın, bebeklere bakarken anneler de hastalanmasın. Çünkü hem kafayı dik tutmak, hem ona en iyi şekilde bakmak baya zor olabiliyor. Son olarak Allah şifasız hastalık vermesin. Şu an bebeğinin başında endişelenen tüm anneleri güzel yanaklarından öperim" notunu düştü.

El ayak ağız hastalığı salgını başladı

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

El ayak ağız hastalığının görülme sıklığı bu aralar oldukça arttı. Öyle ki ebeveynler birbirlerini sosyal medya aracılığıyla hastalığın bulaşma riski konusunda uyarıyor. Uzun süren ateş ve iştahsızlık dönemi nedeni ile anne babaları oldukça endişelendiren el ayak hastalığı hakkında merak edilenleri ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahime Koç anlatıyor...

El ayak ağız hastalığı genellikle 2-10 yaş gurubu çocukları etkiliyor ancak bazen yetişkinlerde de görülebiliyor. Yüksek ateş, el ve ayaklarda döküntü, ağız içinde aft benzeri yaralar (herpanjina) el, ayak ve ağız hastalığının en bilinen belirtileri arasında…


EL AYAK AĞIZ HASTALIĞINDA HANGİ MİKROP ETKENDİR?

El, ayak ve ağız hastalığına enterovirus cinsi virüsler neden olur. Bu virüs grubu poliovirüsler, koksaki virüsleri, ekovirüsler ve enterovirüsleri içerir. En çok sebep olan virüs Coxsackie virus A16’dır.

El ayak ağız hastalığı salgını başladı


EL AYAK AĞIZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Ateş (38-39 derece)
• İştahsızlık, halsizlik
• Boğaz ağrısı
• Karın ağrısı
• Vücutta döküntü
• Ağız içinde yaralar

Her ne kadar adı el-ayak-ağız hastalığı da olsa her zaman tüm bu alanlarda döküntü görülmeyebilir. Sadece ağız yaraları veya sadece deride döküntüler şeklinde gelişebilir.

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa hemen çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.


EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI BULAŞICI MIDIR?

Kuluçka süresi ortalama 3-6 gündür. Coxsackie virus enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Salgınlar sırasında, virüs çocuktan çocuğa ve anneden fetusa yatay iletim yoluyla bulaşır.

El, ayak ve ağız hastalığına neden olan virüsler enfekte kişinin burun ve boğaz salgılarında, döküntülerin içindeki sıvıda ve dışkısında (gaita) bulunabilir.

Enfekte kişilerle yakın kişisel temas, öksürme veya hapşırma ile hava yolu ile dışkı ile temas, yüzeyi kirlenmiş nesnelerle temas sonucu bulaşabilir.

Yüzme havuzlarında veya su parklarında su yutmak ile etken virüsü almak nadirde olsa mümkündür. Enfekte kişilerin dışkısı ile kirlenmiş sularda olasılık daha yüksektir ve iyi bir klorlama dahi yetersiz olabilir.

Genellikle el, ayak ve ağız hastalığı olan bir kişinin hastalığın ilk haftasında bulaştırıcılığı çok yüksektir. Belirtiler ortadan kalktıktan sonra bile bazen günlerce ya da haftalarca bulaştırıcı olabilirler.

Özellikle virüsle enfekte olmuş yetişkinler herhangi bir belirti göstermeseler de bulaştırıcı olabilirler. Bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan hasta kişilerin belirtiler tamamen ortadan kalkana dek izole edilmeleri faydalıdır.

El ayak ağız hastalığı salgını başladı

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞININ KOMPLİKASYONLARI VAR MIDIR?

• Nadiren viral veya "aseptik" menenjit oluşabilir. Çok daha nadir olarak beyin iltihabı (ensefalit) oluşabilir.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Hastalıktan korunmak için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Hasta bireyler ile temastan kaçınmak ve bazı temel temizlik kurallarına dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir.

• Ellerinizi özellikle tuvalet kullanımı sonrası veya bez değiştirdikten sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce mutlaka su ve sabunla yıkamalısınız.

• Oyuncaklarda dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin yüzey temizliğini ve dezenfeksiyonunu doğru yapmalısınız.

• Hastalarla yakın temastan (öpüşme, sarılma vb) ve ortak tabak bardak kullanımından kaçınmalısınız.


TEDAVİ

Hastalığın özel bir tedavisi yoktur, belirtileri hafifletmek için bazı önlemler alınabilir;

• Ağrı ve ateş için ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir.
• Ağrılı ağız yaraları için gargara, ağız suları veya spreyler kullanılabilir.

EL-AYAK-AĞIZ HASTASI ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Ağız içi yaraları olan hastalara acı ekşi ve baharatlı yiyecekler vermekten kaçınılmalı, yoğurt, çorba ve sebze püreleri verilebilir. Su tüketiminin de ihmal edilmemesi gerekir.

False