GeriEtkinlikler e-Devlet Nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-Devlet Nedir?

e-Devlet Nedir?
Abone Olgoogle-news

Tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim!

e-devlet, vatandaşların kamusal hizmetlerden elektronik ortamda faydalanması anlamına geliyor. Vatandaşlar e-devlet sayesinde devlet kurumlarına elektronik yollarla doğrudan, güvenli ve hızlı biçimde ulaşabiliyor.

e-devlet uygulamalarına, e-devlet kapısı olarak adlandırılan www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden ulaşılıyor. e-devlet kapısı, tüm hizmetleri tek bir internet sitesi altında topluyor.

Sitedeki Hizmetler

Bu sitede vatandaşlara bilgilendirme ve entegre elektronik hizmet olmak üzere iki ana hizmet sunuluyor. Bilgilendirme hizmetinden faydalanmak için internet sitesinin görüntülenmesi yeterli olup “Vatandaş Rehberi, Devlet Rehberi ve İş Rehberi” sekmeleri altında devlet kurumları ve kamu hizmetlerine ilişkin ayrıntılı bilgilendirmeler bulunuyor.

Entegre elektronik hizmetlere erişim ise öncelikle kimlik doğrulamayı gerektiriyor. Kimlik doğrulama işlemi yapabilmek için elektronik imza, mobil imza, e-devlet şifresi veya T.C. kimlik kartından herhangi birine sahip olmak şart. Entegre elektronik hizmetlere erişimin sağlanması ile birlikte vatandaş, kişisel bilgilerine ulaşabiliyor hakkında açılan davaları görmek, araç sorgusu yapmak, aile hekiminin kim olduğunu ve bağlı bulunduğu birimi öğrenebilmek gibi çok sayıda hizmetten faydalanabiliyor.

Avukat Sercan Altay 

MAVİ KARTLILARA E-DEVLET ŞİFRESİ

False