GeriSağlık Duygusal insanlar ahşap mobilyadan yana!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duygusal insanlar ahşap mobilyadan yana!

Duygusal insanlar ahşap mobilyadan yana!

Dekorasyon seçimi ve psikoloji arasındaki ilişki.

Ofis, ev, restoran gibi tüm yaşam alanlarındaki dekorasyon ve renk seçimleri psikolojiyi derinden etkiliyor. Eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren Uzman Psikolog Ayben Ertem, dekorasyon detaylarıyla kişiliğimiz arasındaki bağlantıya değiniyor.

Harvard’da yapılan bir çalışmaya göre keskin hatlı eşyalar ya da objeler, beyinde korkudan sorumlu olan amygdala bölgesini aktive ediyorlar. Bu da insanların genellikle yuvarlak hatlı geleneksel mobilyaları, düz ahşap yüzeyleri, süslü dekoratif kıvrımları tercih ettiğini açıklayabilir.

Fazla eşyanın olmadığı modern dekorlar insanı rahatlatır. Personality& Social Psychology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre çok fazla düzen seven insanlar evlerinde soyut resim olmasından hoşlanmıyorlar öte yandan soyut resimlerden hoşlananların da yeni deneyimlere açık, heyecan arayanlar olduğu ortaya çıkmış bu çalışmada.

Duygusal mı yoksa dışa dönük müsünüz?

Duygusal insanlar daha çok sıcak renkler ve ahşap mobilyaları tercih ediyor. Mantıklarıyla hareket eden kişiler de daha donuk renkler ve daha modern ve ileri teknoloji ürünleri ve eşyaları tercih ediyorlar.

Dışadönük kişiler evlerinde birilerini hatırlatan objelerin ya da eşyaların etraflarında olmasından hoşlanıyorlar. İçedönük insanlar odalarında büyük oturma grupları tercih etmezler, kendileri için rahat bir koltuk çoğu zaman onlar için yeterlidir.

Dışadönükler ofislerinin büyük camlı, mümkünse perdesiz olmasını, masalarının ise dışarıyı rahat görebilmek için pencereye yakın olmasını tercih ederler. İçedönük kişiler ise tam tersi home ofis tarzı bir yerde çalışmayı eğer mümkün değilse küçük ve samimi bir ofiste çalışmayı tercih ederler.

Renk seçimi de psikolojiyi etkiliyor

Ertem, renk seçimlerinin de psikolojiyi derinden etkilediğini belirtiyor. Renkler bir eve girdiğinizde sizde bir halet-i ruhiyye oluşturur. Ya sizi neşelendirir, rahatlatır, canlandırır ya da sizin tadınızı kaçırır, mutsuz ve huzursuz eder. Renklerin duygusal ve fiziksel sağlığımız üzerinde çok önemli bir yeri var. Siz de evinizi dekore ederken fiziksel ve ruhsal sağlığınızı düşünerek dekore edin.

40 kişiyle yapılan benzer bir çalışmada katılımcıların % 61’i beyaz, pembe, kırmızı, sarı, mor yeşil gibi parlak renkleri, % 21’i kahverengi, siyah ve griyi olumlu his uyandıran renkler olarak raporlamışlar.  

False