GeriDekorasyon Düşük Maliyetle Evinizi Yenileyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Düşük Maliyetle Evinizi Yenileyin

Düşük Maliyetle Evinizi Yenileyin

Eşyaları değiştirmeden evinizi yenileme yolları...

Duvar kağıtları sayesinde, evinizin klasikleşmiş görüntüsünden, küçük harcamalarla kendinize yepyeni bir dünya yaratabilirsiniz.

Günümüzde duvar kağıtları, gelişmiş basım teknolojilerinin yardımıyla zengin desen ve renk çeşidine sahiptir. Uygulama ve yenileme kolaylığı sayesinde, çeşitli etkilere karşı dayanıklı olmasından dolayı yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Duvar kağıdı, perde ve pano gibi mobilyaya fon yapan öğelerin boyut değiştirme dışında yorucu, dinlendirici ve oyalayıcı psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Örneğin; bir mekanı karmaşık görüntüye sahip duvar kağıdı ile kapladığımızı düşünelim. İlk bakışta ilgi çekecektir. Fakat kısa bir süre sonra, yorucu bir görünüm sağlayacaktır.

Son zamanlarda sizin de dikkatinizi çekmiştir. Çeşitli kalınlıklarda, farklı yüzeylere sahip, belirli zamanlarda temizlenebilen ya da her iki üç yılda bir kez fırça ile yıkanabilen özelliğe sahip duvar kağıtları piyasaya çıkmaktadır. Bunların yanında, bazı duvar kağıtlarının görünüşleri son derece güzel, ama temizlenmesi zordur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, duvar kağıdı alırken üzerindeki sembol ve işaretlerin ne anlama geldiği bilinmeli ve ona göre tercih yapılmalıdır. Bir duvar kağıdı ile mekanda çok farklı atmosfer yaratabilme şansına sahipsiniz. Bununla ilgili size bazı püf noktaları vermek istiyorum.

İşte, Püf Noktaları!

Duvarların dikey yönde geniş bantlarla bölünmesi, yatay yönde daralma görüntüsü elde etmemize olanak sağlar. Yatay çizgiler yüksekliği azaltır, dikey çizgiler ise boyları yönünde bulundukları yüzeyin boyutlarını artırır, tersi yönde ise daraltır.

Alçak tavanlı mekanlarda, yatay çizgili duvar kağıtlarından ve perdelerden uzak durmak gerekir. Dikey çizgili bir uygulama yapıldığı taktirde, yüksekliği artırıcı bir görünüş elde edilir. Dar ve uzun mekanlarda uzun duvarın dikey, dar duvarın yatay bölünmesi boyutlar arasındaki farkı görüş olarak azaltır. Koyu renklerle kaplanan duvarlar, mekanda daralma hissi verir ve bunaltıcı bir görünüş ortaya çıkar.

Çok canlı birbirine zıt bantlar, yatay olarak yerleştirilirse derinliği artırır fakat yüksekliği azaltır. Bu tür kompozisyonlar çalışma ve dinlenme odaları için pek uygun değildir. Genel bir kural olarak, mekanda bir bütünü oluşturacak parçaların seçiminde ki tutarlık kadar, bunların bir uyum içinde olması da aynı şekilde büyük önem taşımaktadır. Düzgün kaplanmış bir duvar kağıdı, herhangi bir etkiye maruz kalmadığı sürece uzun seneler kullanılabilir. Bu aşamada sizlere vinil duvar kağıtları’nı önerebilirim. Çünkü bunlar silinebilir ve yıkanabilir özelliğe sahip ürünlerdir.

Duvar Kağıdı Seçerken

• Duvar kağıtlarında delik, yırtık ve benzeri kusurlar ile desen tonlarında renk farkı ve desen hatası bulunmamalıdır.
• Kenarları düzgün kesilmiş olmalıdır.
• Fiziksel ve kimyasal etkilere dayanıklı olmalıdır.
• İstenildiği zaman iyi yapışabilmeli, temizlenebilmeli, silinebilmeli ve yıkanabilmelidir.
• Islatılarak geri sökülebilme özelliğine sahip olmalıdır.

Kaplama Yapılacak Duvar Yüzeyinin Hazırlanması

Duvar kağıdı uygulanacak mekanlarda, her türlü duvar ve tavan üzerindeki onarımlar tamamlanmış, tavan boyası, kartonpiyer ve döşeme işi bitmiş olmalıdır. Kapı ve pencereler takılı olmalı. Parke uygulamalarında oluşabilecek toz ve kirlenmeden dolayı, duvar kağıdının daha sonra uygulanması sizin yararınıza olacaktır. Elektrik priz ve anahtarların iç üniteleri takılmış olmalıdır. Süpürgeliklerin, duvar kağıdından sonra yapılması, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Kaplanması düşünülen duvar yüzeylerinin, kuru ve temiz olmasına özen gösterilmeli. Duvar yüzeyinde daha önceden yapılmış bir duvar kağıdı var ise mutlaka sökülmeli, kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalıdır. Kaplama yapılacak duvar yüzeyi kesinlikle nemli olmamalıdır. Kırıklar, çatlaklar ve kazınmış bölgeler alçı sıva ya da saten alçı ile tamir edilmeli. Ardından tüm yüzeye saten alçı macun yapılarak, zımparalanmalı ve bu yüzeyin üzerine bir kat astar sürülmelidir. Koyu renk duvar kağıdı kaplanacak yüzeylerin, duvar kağıdı rengine yakın bir kat plastik boya ile boyanmasında fayda var.

Duvar Kağıdının Uygulanması

Duvar kağıdını uygulamadan önce düşünmemiz gereken en önemli konu, eğer tavanı da kaplamayı düşünüyorsanız, işleme tavandan başlayınız. Duvar kağıdının yerlerinde gölge olmaması için pencereye paralel biçimde yerleştirilmesi gerek. Yüksekliği fazla olan mekanlarda, yapı iskelesi kurulmasında fayda var. Her parçanın ½ cm üst üste geleceği göz önünde tutularak, kağıt genişliği ölçülür. Sonra bu ölçüler tavan ve duvarın alt ve üst kenarına kurşun kalemle işaretlenir ve bir ip yardımı ile duvara boydan boya çizgiler markalanır. Gerektiği miktarda boyları uzun olarak duvar kağıdının parçaları kesilir. Duvar kağıdının özelliğine göre yapıştırıcı tutkal hazırlanır. Üreticinizin ya da bir uzmanın size tavsiye ettiği şekilde, kaplanacak malzeme duvar yüzeyine uygulanarak kuruması beklenir.

Satın aldığınız duvar kağıdı ile ilgili tüm özellikler, duvar kağıdı rulosunda bulunan ürün etiketinde belirtilmesi gerekmektedir. Bu açıklamalar yok ise satıcınıza ya da üreticinize başvurmanızı tavsiye ederim.

Tasarımcı Mehmet Akça 

False