GeriSağlık Dolunayda kalp ameliyatı olanlar daha şanslı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolunayda kalp ameliyatı olanlar daha şanslı

Dolunayda kalp ameliyatı olanlar daha şanslı

Doğa olayları bizi nasıl etkiliyor?

İngiltere’de yapılan bir araştırma dolunayda ameliyat olanların ölüm riskinin daha az olduğunu ortaya koydu.

İngiltere'deki Imperial College'dan bilim adamları tarafından yapılan ve birkaç hafta önce yayımlanan bir araştırma, hafta sonu ameliyat edilenlerin ölüm riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Bu kez, ABD'deki Rhode Island hastanesinden doktorlar, dolunayda ya da izleyen günlerde kalp ameliyatı edilenlerde, ameliyat sonrası komplikasyonlara daha az rastlandığını belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Frank Sellke, bazı dönemlerin kalp-damar hastalıklarıyla bağlantılı olduğunun daha önce bilindiğini ancak ilk kez ayın evrelerinin etkilerinin incelendiğini vurguladı.
Sellke, aort yırtılmasından sonra tıbbi müdahele gören hastaların katıldığı araştırmada, dolunayda ya da dolunayı izleyen birkaç gün içinde ameliyat edilenlerin ölüm oranının daha düşük olduğunun belirlendiğine dikkati çekti.

Dr. Frank Sellke ayrıca, dolunayda ya da izleyen günlerde ameliyat edilenlerin, 14 yerine 10 gün içinde hastaneden çıktığını belirtti. Sellke,"Elbette bu tür ameliyatlar acil müdahale gerektirir ve dolunaya göre programlanamaz ancak doktor olarak çevrenin etkilerini bilmek her zaman ilginç" ifadesini kullandı.

A.A

False