GeriDoğum Doğururken orgazm oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğururken orgazm oldu

Doğururken orgazm oldu

42 yaşındaki kadın “O güne kadar yaşadığım en iyi orgazmdı” diyor.

Hürriyet’in haberine göre İngiltere'de yaşayan 42 yaşındaki Sangeeta Freeman bundan 16 yıl önce ilk oğlunu doğururken 27 saat doğum sancısı çekti. Ancak Freeman'ı bir sürpriz bekliyordu çünkü bebeği doğum kanalına girdiği anda orgazm yaşamaya başladı.

“O GÜNE KADAR YAŞADIĞIM EN İYİ ORGAZMDI”

Doğumhanede farklı sesler çıkarmaya başlayan genç kadın birkaç dakika sonra da çocuğunu doğurdu. Orgazmik doğum olarak bilinen doğumu yaşayan Freeman, “Doğum yaparken tek düşündüğüm biraz daha sürmesiydi. O güne kadar yaşadığım en iyi orgazmdı. Durduramıyordum ve tamamen inanılmazdı. Ağrılıydı ama aynı zamanda zevkliydi de” dedi.

Doğururken orgazm oldu

Sangeeta Freeman (42)

NORMAL BİR DURUM MU?

Peki, bu durum normal mi? Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sevtap Hamdemir Kılıç, Fransa’da yapılan bir araştırmanın sonucunu bizlerle paylaşıyor:

“Fransa’da 206 bin doğuma eşlik etmiş ebeler ile yapılan bir çalışma sonucunda 956 Fransız ebe katılımcı ile orgazmik doğum hakkında bir anket çalışması yapıldı. Bunlardan 109 tanesi anket çalışmasını tamamladı. Çalışmanın sonucunda ebeler 668 vakada doğum esnasında orgazmik belirtiler izlediklerini, yine 868 vakada doğum esnasında zevk alındığını ve 9 annenin de doğumda tam anlamıyla orgazm olduğunu belirttiler.”

Doğururken orgazm oldu

DOĞUM SIRASINDA NASIL ORGAZM OLUNABİLİYOR?

Kılıç, doğum sırasında yaşanan orgazm ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“Rahmin kasılması ile beraber doğum kanalı ve vajina, serviks, klitoris uyarılmaktadır. Bu yolla anne adayında orgazma benzer hislerin tetiklenmekte olduğunu savunan birçok kadın vardır. Fakat her kadının anatomisi ve doğuma bakışı farklı olması nedeniyle sadece ağrı duyan hastalar da olur. Doğumun yapıldığı ortam, hastanın ağrı eşiği ve stres faktörleri buradaki duyumları değiştirebilir. Eğer ki bir kadın seksten korkuyorsa doğumda da sadece acı duyacaktır. Doğum sırasında orgazm ya da zevk benzeri hisler duyan bir kadın bu hissin burada yaşanmayacağı gibi bir psikoloji ile kendini bastırabilir. Ancak bu duyguyu yaşamak ağrıyı bastırabilir. Bu nedenle bundan utanılmamalı diye savunulmaktadır.”

BEBEĞİN DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA

False