GeriHamilelik Hazırlığı Doğurganlığı olumsuz etkiliyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğurganlığı olumsuz etkiliyorlar

Doğurganlığı olumsuz etkiliyorlar

Uzmanlar, bu tür gıdaların hamilelik döneminde azaltılmasını önerdi.

Yapılan bir araştırmada kanser, diyabet, obezite ve astım riskini artırdığı bilinen gazlı ve şekerli içeceklerin doğurganlığa da olumsuz etkileri olabileceği belirlendi.

ABD'deki Utah, Arizona üniversiteleri ile California Çocuk Enstitüsü'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, kutusunda 30-40 gram şeker barındıran bu tür içeceklerin doğurganlığı etkileyebileceğini gösterdi.

İnsanlarda günde 3 kutuya eşit oranda gazlı ve şekerli içecekler verilen farelerin yaşam süresinin kısaldığını belirten bilim adamları, 26 hafta boyunca hayvanların rekabet, doğurganlık özellikleri, hayatta kalma içgüdüsü ve metabolizmasını araştırdı.

Gazlı ve şekerli içecekler verilen dişi farelerin ölüm oranının normal beslenen farelerden 2 kat fazla olduğu, kolesterol seviyesinin yükseldiği ve doğurganlığının kademeli olarak azaldığı görüldü. Şekerli ve gazlı içecekler verilen erkek farelerin ise rekabet duygusunun azaldığı, yaşam alanlarını daha az koruduğu ve doğurganlığının azaldığı belirlendi.

Bu tür içeceklerin insanlara etkisinin aynı olmayabileceğini belirten bilim adamları yine de riskin göz ardı edilmemesi, gazlı ve şekerli içeceklerin tüketiminin azaltılması önerisinde bulundu.

Araştırma, "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

AA
GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA

False