GeriDoğum Doğuma sevişerek hazırlanın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğuma sevişerek hazırlanın!

Doğuma sevişerek hazırlanın!
Abone Olgoogle-news

Sevişmek, kadını bedensel olarak doğuma hazırlar.

Hamilelikle birlikte eşlerin cinsel hayatlarında değişikliklerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Hem anne hem de baba adayının cinsel hayatı; bebeğe zarar verme endişesi, bilgisizlik, kaygı ve korkulardan dolayı sekteye uğrar ve cinsel duygular bastırılarak bu konu uzun bir süreliğine rafa kaldırılır. CİSED Onursal Başkanı Cem Keçe, hamilelik döneminde yaşanan cinsellik hakkında bilgiler veriyor.

Sorunsuz geçen bir hamilelikte seks yapmak çocuğun sağlığını olumsuz etkilemez. Aksine sevişmek, kadının bedensel olarak doğuma iyi bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur. Ancak kadının üstte olması şartıyla!

“Hamilelik döneminde seks yapmak çocuk sağlığını riske atar mı?” “Cinsel ilişki nasıl gerçekleşmeli ki, çocuk zarar görmesin?” “Hamilelik döneminde bazıları anal seksi tercih eder; bu doğru mu?” gibi sorular çiftlerin kafasını karıştırıyor.

Hamilelik sırasında seks yapma isteği, genellikle birinci üç ayda azalır, ikinci üç ayda artar ve üçüncü üç ayda ise yine düşüş gösterir. Normal bir hamilelik sırasında seks yapmak çocuk sağlığını olumsuz etkilemez. Ancak beklenmeyen bir kanama olması, düşük tehlikesi ve birden fazla bebek beklemek gibi bazı durumlarda cinsel ilişkiye girmemenizde fayda var.

Kadın üstte olmalı

Çift, hamilelik döneminde cinsel birleşme söz konusu olmadan birbirine yine de yaklaşabilir. Ama bu konudaki tek sözü düzenli kontrolleri yapan jinekolog söylemelidir.

Hamilelik döneminizde çiftin cinsel ilişkisini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için, kadının eşinin üzerine oturduğu pozisyon ya da erkeğin yandan yaklaşması gibi pozisyonlar denenmelidir. Çift seksi, duygu ve dokunma yoğunluğu içinde yaşamaya çalışmalıdır, aklına kötü düşünceler getirmemelidir ve olumlu düşünmelidir. Ayrıca anne-baba olma duygusunun ilişki üzerinde yaratabileceği gerginlik fark edilmeli, her türlü sorun açıkça konuşulmalı ve yaratıcı olunmalıdır. Çünkü sevişmek, bedensel olarak doğuma iyi bir şekilde hazırlanmak için yardımcı olacaktır.

BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False