GeriDoğum Doğum sonrası ne zaman adet olunur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum sonrası ne zaman adet olunur?

Doğum sonrası ne zaman adet olunur?

Yeniden adet olmanın emzirme ile ilişkisi...

Yeni doğum yapan annelerin en sık merak ettikleri sorunun, doğum sonrası ne zaman adet görecekleri olduğunu söyleyen Jinekolog Furkan Kayabaşoğlu, adet kanamalarının emzirme ile ilişkilisine değiniyor.

Doğum sonrası eğer anne bebeğini emzirmiyorsa, adet kanaması ilk iki hafta içinde bile izlenebilmektedir. Ancak düzenli adet kanamaları, gebeliğin etkisi ile oluşan hormonal değişikliklerin normale dönmesi ile başlayacak yumurtlamaya bağlıdır. Doğumun ardından 6-8 hafta sonra oluşan yumurtlamadan yaklaşık 15 gün sonra adet kanaması başlamaktadır. Yumurtlama gelişse bile adetlerin düzene girmesi için birkaç adet döneminin geçmesi gerekebilmektedir.

Emziren anneler için adet kanamalarının başlaması, emzirmeyenlere göre daha da gecikmektedir. Bunun nedeni ise emzirmenin devam etmesi ile “prolaktin” adı verilen süt hormonunun yüksek seyretmesidir. Prolaktin hormonu yumurta gelişimini sağlayan hormonal düzenin oluşmasını baskılar. Yumurtlama baskılanınca da adet kanaması oluşmamaktadır. Yapılan araştırmalar günde yaklaşık beş defa, 10’ar dakika emziren kadınlarda yumurtalamanın baskılandığı gösterilmiştir. Zaman içinde emzirmenin azalması ile yumurtlama üzerindeki baskılama kalkar ve düzenli adet kanamaları başlar.

Ne zaman hekime başvurulmalı?

Emziren kadınlarda yumurtlamanın baskılanması tek başına gebeliğin önlenmesine yeterli olmayabilir. Halk arasında “sütün gebelikten koruduğu” bilgisi genel olarak doğru olsa da, zaman zaman gelişebilen yumurtlamalar nedeni ile emziren kadınlar yeniden hamile kalabilirler. Bu nedenle adet görülmediği emzirme döneminde, olası bir gebeliğin atlanmaması için aralıklı gebelik testi yapılması yerinde olacaktır. Eğer emzirme azaltıldığı ya da tamamen kesildiği durumlarda adet hala görülmüyorsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Emzirirken oluşabilecek kanamalar da anneler için kaygı verici olabilmektedir. Çoğu zaman altında yatan ciddi bir neden belirlenemiyorsa da, vajinal kanaması olan emziren annelerin de hekime başvurmaları yerinde olacaktır.

ANNENİN BEYNİ, DOĞUM SONRASI DEĞİŞİYOR

False