GeriHamilelikte Cinsellik Doğum Sonrası Cinsel Hayat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum Sonrası Cinsel Hayat

Doğum Sonrası Cinsel Hayat
Abone Olgoogle-news

Doğum sonrası günlük hayatınız gibi cinsel hayatınızda da yeni duruma alışma süreci yaşayabilirsiniz.

Doğum sonrası günlük hayatınız gibi cinsel hayatınızda da yeni duruma alışma süreci yaşayabilirsiniz.

Bir anne olarak ilginizin tamamen bebeğe yönelmesi ve kendinizi ihmal etmeniz, kocanızın size olan ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

Eşiniz İlk Adımı Sizden Bekliyor

Erkekler doğum sonrası cinsel hayatları konusunda genellikle endişeli olurlar. “Ne zaman nasıl davranmalıyım? Eşimin tepkisi ne olur?” gibi sorular akıllarını kurcalarken aslında ilk yaklaşımı da kadından beklerler.

Kadın hazır olduğunda zaten her şey normal olarak gelişir ve bir sorun yaşanmaz. Ancak bu geçişin olmadığı ve cinsel isteksizliğin devam ettiği durumlarda mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır. Eğer ağrılı bir cinsel ilişki ya da vajinal kuruluk gibi bir durum söz konusuysa, sorunun türüne bağlı olarak hem bir kadın doğum uzmanının hem de bir psikoloğun aynı anda devreye girmesi, birlikte bir tedavi ve terapi programı oluşturmaları gerekebilir.

Anne Tekrardan Cinselliğe Nasıl Yaklaşır?

Uzayan cinsel isteksizlik ciddiye alınması gereken bir durumdur. Nedenleri doğru saptayıp gerekli tedaviye başlamazsanız sorun kronikleşebilir ve çözümü zorlaşır. Hamilelik ve doğum nedeniyle cinsel yaşamdan uzak kaldıysanız, bir psikoloğun da yardımıyla kendinize ait zamanlar oluşturmalı ve baş başa kalabilmek için fırsatlar yaratmalısınız. Bu konuda aile yakınlarının desteğini almak önemlidir.

Hafta sonları bebeğin bakımını üstlenebilecek aile büyükleri, bu geçiş dönemini kolaylaştırabilirler. Gün içinde annenin dinlenmesini sağlamak, ev işlerinde yardımcı olacak kişilerin katkısı, annenin yükünü hafifletecek pratik yöntemlerdir.

Unutmayın! Siz anne ve baba olmanın yanında önce kadın ve erkek olarak belli rollere sahipsiniz. Bu rollerin gereği ise, sağlıklı bir cinsel hayat sürdürmektir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Kayhan Yakın

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False