Doğum kontrolü için arkadaşımıza danışıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Doğum kontrolü için arkadaşımıza danışıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Nisan 04, 2012 14:00

Doğum kontrolü hakkında Türk kadınının tercihleri...

Haberin Devamı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay, GFK tarafından gerçekleştirilen 15–49 yaş grubu arasındaki toplam 1425 kadın üzerinde yapılan Türkiye Kadın Sağlığı Pazar Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

Türk kadını ve doğum kontrol yöntemleri

Türk Kadının doğum kontrol konusuna bakışında eşlerinin ve arkadaşlarının etkisi üst sıralarda yer aldı. Araştırmaya katılan kadınların büyük çoğunluğu korunma yöntemlerinin maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini düşünürken, yapılan araştırmada kadınların geldikleri sosyo – ekonomik statüye göre doğum kontrol yöntemleri konusunda da bilgi kaynakları farklılık gösterdi.

Araştırmaya katılanlar

• Araştırmada yer alan kadınların %66’sı kentsel bölgelerden, %34’lük kısmı yarı kentsel bölgelerden.

Haberin Devamı

• Araştırmaya katılanların %65’i evli, %24’ü bekar, %’7si dul ve %4’ü eşinden ayrılmış kadınlardan oluşuyordu.

• Araştırmaya katılan kadınların %86’sını ev kadınları ve düzenli bir işi olmayanlar oluştururken, %14’ünü çalışan kadınlar oluşturdu.

• Araştırmaya katılan kadınların %12’si düzenli olarak bir spor yaparken, %29’u günde 11 adetten fazla sigara içiyor.

İşte, sonuçlar...

Araştırmada eşlerin/partnerin doğum kontrol yöntemine etkisi sorulduğunda araştırmaya katılan kadınların %71’i; partnerinin doğum kontrol yöntemi üzerinde etkisi olduğunu söyledi.

Araştırmada doğum kontrol hapları en çok hatırlanan yöntem olup (%72) bunu erkek prezervatifi (%63) ve spiral (%55) izledi. Öte yandan, kadınların %9’u herhangi bir yöntemden haberdar olmadıklarını belirtti.

Bugüne kadar kullanılan yöntemlere bakıldığında ise en sık başvurulan yöntemin spiral (%25) olduğu, spirali erkek prezervatifleri (%24) ve oral kontraseptiflerin (%21) izlediği görüldü. Kadınların %40’ının şimdiye kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadığı da belirtildi.

Araştırmaya katılan kadınların eğitim durumu incelendiğinde, ilkokul mezunlarının neredeyse %65’inin hayatlarında en az bir kez korunma yöntemi kullandığı görüldü. İlkokul mezunları arasında en sık kullanılan yöntem spiralken, Lise ve Üniversite mezunlarının hemen hemen yarısının şimdiye kadar hiç korunma yöntemi kullanmadığı görüldü.

Haberin Devamı

Kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınlar doğum kontrol hapını tercih ederken, çalışmayan kadınların bakırlı (spiral) kullanma oranının daha yüksek olduğu görüldü.

Riskli bir yöntem olan geri çekilme yönteminin, ilkokul mezunu kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar tarafından yaklaşık %15 oranında kullanıldığı görüldü.

Kadınların yaklaşık olarak yarıdan fazlası ilk ilişkilerinde herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamış.

4 kadından 3’ü hayatlarında en az bir kez jinekoloğa gitmiştir. Araştırmaya katılanların %21’i jinekoloğa düzenli olarak gitmektedir.

Kadınların %90’dan fazlası doğum kontrolünün karşılanmasının devletin sorumluluğu olduğuna inanmaktadır. 

Haberin Devamı

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!