GeriHamilelikte Sağlık Doğum belirtileri neler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum belirtileri neler?

Doğum belirtileri neler?

Jinekolog Op.Dr.Bülent Atasever, anne adaylarının merak ettiği “Doğumum ne zaman olacak?” sorusunun yanıtını veriyor. İşte doğumun yaklaştığını işaret eden belirtiler...

Doğumun nasıl başladığı şu anki bilgiler ışığında tam olarak bilinmemekle birlikte bu konuda bazı bilimsel görüşler var. Bu görüşler içerisinde en popüler olanı bebeğin böbrek üstü bezindeki steroidlerin salınımına bağlı rahim kasılmalarının başlaması teorisi.

Kadın doğum hekimlerinin hastalarının “Doğumum ne zaman olacak?” sorusuna yanıtı, şayet hasta normal doğum bekliyorsa beklenen doğum tarihinden üç hafta öncesi ve bir hafta sonrasını aralık gösterir şekildedir.

Normal doğumun tam olarak ne zaman başlayacağını bileceğimiz bir yöntem şu anki tıbbı bilgilerimizle mevcut değildir. Dolayısıyla bu bilgilerimize paralel olarak erken doğumun da aynı mekanizma ile başladığı düşünülürse erken doğumun da tedavisi şu anki koşullarda tam olarak yapılamamaktadır.

Erken doğumu önleme amaçlı tedavilerimizde etkinlik maalesef yüzde yüz değildir. Sezaryen doğumda ise durum daha farklı olup doğum zamanı ortalama 38. hafta sonrası 3. veya 4. güne planlanır. Ancak hastanın ağrıları bu zamandan daha erken başladığında veya suyunun gelmesi durumunda derhal hasta sezaryen doğuma alınır. Tüm bunlara rağmen doğumun yaklaştığını gösteren bazı göstergeler mevcuttur. Bunlar:

1.Nişan gelmesi

Halk arasında nişan gelmesi olarak tarif edilen durum rahim ağzında gebelik esnasında bulunan mukus tıkacın gelmesidir. Hastalarımız tipik olarak kanlı sümüksü bir akıntının geldiğini ifade ederler. Nişan gelmesi doğum ağrılarının 2-3 gün içerisinde başlayabileceğini gösterir. Dolayısıyla bu hastaların artık doğumuna saatler kaldığı ve hastamızın doğum için gerekli hazırlıklarını (bebek eşyaları ve diğer ulaşım imkanlarının temini) yapması gerektiğini gösterir.

2. Fetal başın inmesi

Gebeliğin 37.haftasından sonra normal doğum bekleyen hastalarımız sanki göbeğinin indiğini ifade ederler. İşte bu durum bebeğin başının annenin pelvis kemiği dediğimiz leğen kemiğine girmesine bağlı bebeğin anne karnındaki seviyesi düşmesidir. Bu durum doğum eyleminin yakın zamanda (yaklaşık bir haftalık dönemde) başlayabileceğini gösterir. Ancak bu durum göreceli olup rutin tıbbi uygulamalarda kullanılmaz.

3. Suyun gelmesi

Bebeğin rahim içerisinde bulunduğu amniyotik zar ( su kesesi) dediğimiz zarın yırtılması ve beraberinde bebeğin içinde yüzdüğü sıvının boşalması halk arasında suyun gelmesi olarak bilinir. Şayet hastanın doğum ağrıları başlamadan suyunun gelmesi söz konusu ise bu durum doğum ağrılarının en geç 6-12 saat sonra başlayacağını gösterir. Ancak normalde ( miadında gebelerin %80 inde) önce doğum ağrıları başlar daha sonra su kesesi açılır ve ağrılar daha da artar.

Sonuç olarak doğumun ne zaman tam olarak başlayacağı konusunda elimizde net veriler mevcut olmayıp ancak yakınlaştığını gösterir bazı yakınmalar mevcuttur.

 BEBEĞİM NE ZAMAN DOĞACAK?

False