GeriKişisel Bakım Doğru makyajın 4 altın kuralı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru makyajın 4 altın kuralı

Doğru makyajın 4 altın kuralı

Doğru makyaj nasıl yapılır?

Makyaj, doğru yapıldığında sizi olduğunuzdan da farklı gösterebilir. Güzellik Danışmanı Maggie Cappelletti, güzel ve çekici görünmenizi sağlayacak bir makyajın 4 önemli kuralını sıraladı.

1- Temiz makyaj malzemeleri

Makyaj fırçalarınızın temiz olduğundan emin olun. Temiz makyaj fırçaları ve araçları, makyajınızın çok daha hoş görünmesini ve cildinizindeki sivilce gibi olumsuzluklardan uzak kalmasını sağlayacaktır. Tüm makyaj fırçaları ve araçları kullanmaya başladıktan birkaç hafta sonra kirlenir, üzerlerinde biriken makyaj malzemeleri ve pigmentlere ek olarak bakteri yuvası haline gelirler. Makyaj malzemelerinizi haftada bir temizlediğinizde, yüzünüz daha temiz ve yumuşak olacak, ayrıca uyguladığınız makyaj daha etkileyici gözükecektir.

2- Nemlendirici etkisi

Güne başlamadan yüzünüze mutlaka biraz nemlendirici krem sürün. Bu işlem, cildinizi gerekli vitaminlerle besler ve canlılık katar. Buna ek olarak özellikle makyaj öncesi sürülen nemlendirici çok önemlidir. Bu, makyaj malzemesinin derinizdeki gözeneklere girerek cilt problemlerine yol açmasını önler ve başarılı bir makyajın daha da kalıcı olmasını sağlar. Ancak nemlendiriciyi sürdükten sonra makyaj için en az 5 dakika bekleyin ki, nemlendirici cildinize nüfuz ederek makyaj ile cildiniz arasında gerekli bariyeri oluşturabilsin.

3- Gözlerden başlayın

Nemlendirme sonrası makyaja öncelikle gözlerinizden başlayın. Bu ipucu makyajınızın başarısı için çok önemlidir ve özellikle koyu renkli bir göz farı uygulayacaksanız kesinlikle atlanmaması gerekir. Bunun sebebi göz farının genellikle etrafa dağılmasıdır. Far pigmentleri göz kapağı üzerinden yüzünüze düşer. Makyaja gözlerden başladığınızda, bir pamuk parçasına makyaj çıkartıcı sürerek göz çevresi ve yüzünüze düşen bu parçacıkları temizleyebilirsiniz. Ancak kapatıcı (concealor) ve fondöteninizi sürmeden önce temizlediğiniz alanların kuruduğundan mutlaka emin olun.

4- Kapatıcıyı unutmayın

Fondötenden önce kapatıcı sürün çünkü kapatıcı fondötene kıyasla daha ağırdır ve yüzünüzdeki siyah noktalar gibi problemli alanları daha iyi gizler. Kapatıcıdan sonra sırasıyla fondöten, allık ve maskaranızı uygulayabilir, son olarak da dudaklara geçebilirsiniz. Eğer gözlerinizin altında siyah halkalar varsa, kapatıcının önemi daha da artar. Bu siyah halkaların görünme sebeplerinden biri, gözaltınızdaki torbaların gölgeler oluşturmasıdır. Bu yüzden kapatıcıyı gözaltındaki torbalı alanlara değil, direkt olarak siyah halkaların üzerine sürmelisiniz. Kapatıcıyı göz altına uygularken parmağınıza ya da kapatıcı fırçanıza bir miktar aldıktan sonra halkaların üzerine bastırmaktır. Ancak sonucun doğal görünmesi ve daha kalıcı olması için bu işlemi tek bir hamlede değil birçok dokunuşla yapmalısınız.

[fotogaleri=317]

False