GeriKişisel Bakım Doğru kozmetik ürünü için cilt tipinizi bilmelisiniz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru kozmetik ürünü için cilt tipinizi bilmelisiniz!

Doğru kozmetik ürünü için cilt tipinizi bilmelisiniz!
Abone Olgoogle-news

Alınacak ürünün ambalajında hangi ifadeler yer almalı?

Kozmetik ürünü seçerken cilt tipinizi bilmeniz, yararlı ürünler ve tedavilerle güzel bir cilde ulaşmak için atlanan önemli bir adımdır” diyen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Uzm. Dr. Nezih Karaca, kozmetik ürünü seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Cildinize doğru bakımı yapmak, yaşlanmayı önlemek, cildin fizyolojisi için de bilimsel olarak onaylanmış ve gerçek özellikleri tanımlayan bir tedavi yöntemine ihtiyacınız vardır. Bunu belirlemek için de en önemli yol “Cilt tiplendirme”dir. Bunu sizin için yapacak profesyonel desteği ve size uygun ürün tavsiyelerini dermatoloji uzmanlarından alabilirsiniz. Bununla ilgili bilimsel verilere dayanarak hazırlanmış özel bir anket ile de cilt tipinizi öğrenebilirsiniz.

Kozmetik ürünü seçerken…

 • Cilt tipiniz için etkili olabilecek yeterli miktarda aktif maddeler içermeli.
 • Cildinize zarar verici maddeler içermemeli.
 • İhtiyaçlarınıza göre hazırlanmış, etkin maddelerin dayanıklılığını sürdürecek şekilde paketlenmiş olmalı.
 • Daha önceden kullanan kişilerin oldukça memnun oldukları ürünler tercih edilmeli.
 • Piyasada kolayca bulunabilecek ürünler satın alınmalı.

Aldığımız ürünün ambalajında hangi ifadeler yer almalı / almamalı?

Kozmetik bir ürün satın alırken ambalajı ya da kutusunun yırtık veya hasarlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Üzerindeki etiketlerde, ülke içindeki yerleşik üreticinin adı veya unvanı bulunmalı; ithal ürünlerde, ürünün iç ve dış ambalaj bilgilerinde kullanım amacı ve kullanım şekli, menşei ürün bilgileri ile uyumlu olmalıdır. Ambalaj üzerinde içerik miktarı ve ürünün dayanma/tüketim süresine ilişkin bilgiler bulunmalıdır. Ürünün dayanma süresi boyunca hangi koşullarda (ortam koşulları; ısı, nem, ışık vs.) muhafaza edilmesi gerektiğine dair bilgilerin ürün etiketinde yer alması gerekir. Ürünün fonksiyonunun, yani nerede ve ne amaçla kullanılacağının, gerekiyorsa ilave açıklamaların Türkçe olarak ürünün etiketinde yer alması gerekir. Ürün içeriğinin ürün bileşenlerinin ağırlıklarına göre azalan sıra ile aynı anlama gelen Türkçe veya yabancı dildeki ifadesinin altında yer alması zorunludur.

False