GeriSağlık Doğru gözlük seçmenin 10 pratik yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru gözlük seçmenin 10 pratik yolu

Doğru gözlük seçmenin 10 pratik yolu

Bilgisayar başında çalışanlar nasıl gözlük kullanmalı?

Yanlış gözlük seçimi istenmeyen durumlara neden olabiliyor. Peki polisler, askerler, bilgisyar başında çalışanlar ve çocuklar nasıl gözlük kullanmalı? Dr. Bülent Doğu, gözlük seçimi hakkında 10 pratik bilgi verdi.

 1. Gözlük çerçevesini ve camlarını seçimi en az gözlüğün göz doktoru tarafından verilen reçeteye uygunluğu kadar önemli. Ağır, yüz genişliğine göre seçilmemiş, kalitesiz veya kullanım amacına uygun olmayan camlar kullanımda sorunlara yol açabiliyor.
 2. Yüzümüzün şekline uygun seçilmeyen bir gözlük estetik açıdan da sıkıntılara yol açabilir. Örneğin yuvarlak hatlı bir yüzde köşeli çerçevelerin, köşeli hatlara sahip bir yüzde yuvarlak ya da oval çerçevelerin seçilmesi gözlüğün bir aksesuar olarak daha estetik durmasını sağlar.
 3. Kaşlarımızın alt sınırı ile çerçevenin üst sınırı arasında en fazla 2 cm açıklık olması hem gözlüğün odağını daha verimli kullanmamıza hem de görme alanımızı genişletmeye yarar.
 4. Daha çok dış ortamlarda çalışanlar geniş gözlük çerçevelerini tercih etmeli. Çerçevenin yüze göre dar olması şakaklarda baskıya neden olur ve gözlük göze tam oturmaz. Uzun kullanımlarda baş ağrısı oluşabilir. Çerçevenin sapının kulağa tam oturmaması ve önde kalması odak kaymalarına ve görüntünün bozulmasına sebep olabilir.
 5. Çerçevelerin ağırlıkları ve yapıldıkları maddeler özellikle çeşitli meslekler için önem taşır. Örneğin polis, asker, sporcu gibi darbeye maruz kalma ihtimali olan veya mesleğini yaparken terleyen çiftçi, işçi ya da çeşitli kimyasal maddelerle çalışan kaynakçı, oto tamircisi, el sanatları gibi mesleklerde hafif ve kırılmaya dayanıklı, aynı zamanda kimyasallardan etkilenmeyen alüminyum, titanyum gibi hafif alaşım metal çerçeveler ya da kemik çerçeveler kullanılması gerekir. Metal çerçevelerde tere bağlı oksitlenme, paslanma ve kimyasallara bağlı deformasyon görülebilir.
 6. Cam seçiminde polis, asker, sporcu gibi darbeli işlerde çalışanlar mutlaka kırılmaz organik camlar kullanmalı. Eğer güneş altında çalışılıyorsa (çiftçi, şoför) kolormatik camlar ya da numaralandırılmış polarize, UV A/B/C filtreli gözlükler tercih edilmeli.
 7. Ofis ortamında ve bilgisayar başında çalışanların antirefle kaplamalı gözlükler kullanması gerekiyor.
 8. Öncelikle çocuklarınıza gözlüğü sevdirmek için gözlük seçiminde onların da fikrini alın ve canlı renklerde çerçeveler tercih edin. Özellikle 2-6 yaş arasında ve ilk gözlüklerde daha ekonomik gözlükler seçebilirsiniz çünkü bu gözlüklerin kırılma dolayısıyla maddi külfet doğurma riski yüksektir. Tabii ki elastik çerçeve ve kırılmaz organik camlar çocuklarımıza bir zarar gelmemesi için ilk tercihimiz olabilir. Çocuklarda gözlük numaralarının daha hızlı değişmesi nedeniyle her 6 ayda bir kontrol uygundur.
 9. Bütçenizi zorlayarak aldığınız çerçeve ve gözlük camlarının mutlaka garanti belgelerini ve CE sertifikalarını gözlükçünüzden isteyin. Çünkü piyasada değişik ülkelerden fason üretim olarak getirilmiş dayanıksız ve optik olarak zayıf özellikli camlar mevcut. 

False