GeriSağlık Doğru beslenme ile osteoporoz önlenebilir!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru beslenme ile osteoporoz önlenebilir!

Doğru beslenme ile osteoporoz önlenebilir!
Abone Olgoogle-news

Kadınlar arasında sıkça görülen kemik erimesi, yaşam kalitesini etkiliyor.

Dünyada sıklığı giderek artan Osteoporoz (kemik erimesi), önemli bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanıyor. Kemiklerin daha hassas, gözenekli ve giderek daha güçsüz ve kırılgan olmasına yol açan hastalık, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlar arasında sıkça görülüyor. 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında açıklama yapan Prof. Dr. Zeynep Ülkü Akarırmak, kemik yoğunluğu ölçümünün önemini belirtti...

Günümüzde Osteoporoz (kemik erimesi) ileri yaş hastalığı olarak bilinmesine rağmen yetersiz beslenme ve hareketsiz yaşam koşulları sebebiyle erken yaşlarda da teşhis almaya başladı.

Doğru beslenme ile osteoporoz önlenebilir

KEMİK YOĞUNLUĞU ÖLÇÜMÜ

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü kapsamında açıklama yapan Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ülkü Akarırmak, önemli sağlık sorunlarına neden olabilen Osteoporoz’dan korunmak için kemik yoğunluğu ölçümünün önemini belirtti.

ÖZELLİKLE KADINLARIN YAŞAM KALİTESİNİ ETKİLİYOR

En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan Osteoporoz (kemik erimesi), özellikle kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Günümüzde 50 yaşın üzerinde her üç kadından birinde ve 50 yaşın üzerinde her 5 erkekten birinde teşhis edilen hastalığın görülme sıklığında önemli bir artış yaşanıyor. Sessiz ilerleyen ve belirti vermeyen hastalık, en sık omur, uyluk kemiği ve bilek kemiği kırıkları ile ortaya çıkıyor. 50 yaşın üzerinde her üç kadından birinde ve her beş erkekten birinde osteoporoza bağlı bir kırık gelişmektedir. En sık omur, kalça ve el bileği kırıkları ile ortaya çıkan hastalığın erken teşhisi ve ileri evre kırıkların önüne geçilmesi için özellikle 50 yaş üstü tüm kadınların osteoporoz taramasından geçmesi gerekir.

 

Doğru beslenme ile osteoporoz önlenebilir
 

SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Sağlıklı bir beslenme güçlü ve sağlıklı kemiklerin oluşmasında temel bir rol oynar. Kalsiyum, D vitamini ve protein en önemli besinlerdir. Bunların yanında dengeli, bol taze sebze ve meyve içeren bir beslenme tarzı önerilir. Osteoporoz (kemik erimesi) için belirlenmiş bazı risk faktörleri vardır. Hareketsizlik ve yetersiz fiziksel aktivite osteoporoz için en önemli risk faktörlerinden birisidir. Buna ek olarak kalsiyumdan fakir beslenmede hastalığı tetikleyen faktörlerdendir. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, mangan gibi mineraller; D, C, K, B6, folik asit gibi vitaminler ve proteinler, açısından yeterli bir beslenme osteoporozu önlemek açısından çok önemlidir.

Sigara ve aşırı alkol kullanımı da hem kadın hem erkekler için osteoporoz riskini artırmaktadır. D vitamini alımı da, sağlıklı beslenmenin yanında yapılacak olan fiziksel aktivitede korunma programının bileşenlerindendir.

BU TESTLER KADINLAR İÇİN HAYAT KURTARIYOR!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle