GeriSağlık Doğru ayakkabı seçimi için öneriler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru ayakkabı seçimi için öneriler

Doğru ayakkabı seçimi için öneriler

Spor yaparken seçilen yanlış ayakkabılar tüm vücuda zarar veriyor!

Omurganız günlük etkinliklerinizde bile yeterince yük altına giriyor. Spor yaparken ise beden ağırlığınızın üç-dört katı fazlası omurganıza yük olarak biner.

Spor yaparken yanlış ayakkabı seçiminin size zararlarını biliyor muydunuz?

Her insanın vücut yapısı farklı olduğu gibi spor becerileri de farklı. Tüm spor dallarının kendine özgü ayakkabı tarzları var. Yanlış ayakkabı seçimi kişilerin performansını psikolojik olarak etkilerken, tüm vücuda zarar verdiği gibi omurga sağlığını da etkiliyor. Omurga sağlığı, tüm bedenin dengesi için çok önemlidir. Yaptığınız spora uygun ve omurga dostu ayakkabılar seçmeniz gerekir.

Doğru ayakkabı seçimi için öneriler

Yanlış ayakkabı seçimi ise bel ağrısı ve omurgada şekil bozukluğuna kadar uzanıyor

Spor yaparken omurganın yanı sıra en çok ağırlık binen bölgemiz ayaklar. Bu nedenle doğru ayakkabı seçimi sağlıklı spor için önemli. Örneğin sahilde yürürken giydiğiniz son model ayakkabının uzun vadede omurganızda ciddi problemlere sebep olma riski var. Doğru ayakkabı seçimi omurga üzerinde son derece uygun bir yumuşatma ve gerilimi giderme etkisi yaratıyor ve omurgayı koruyor. Sürekli düz zeminde ve sert tabanlı ayakkabılarla yürümek ise omurganın zayıflamasına ve esnekliğinin kısıtlanmasına yol açıyor. Yanlış ayakkabı seçimi ise bel ağrısı ve omurgada şekil bozukluğuna varabiliyor. Ayağı destekleyen ayakkabılar giymek, düztabanların omurgasını dengede tutmak için ayakkabı içine ortopedik destek koyması yapılabilecekler arasında.

 

Doğru ayakkabı seçimi için öneriler
 

DOĞRU AYAKKABI İÇİN ÖNERİLER;

 • Her insanın ayak kemik yapısı aynı olmadığından dolayı öncelikle ayakkabıyı giydiğinizde ayağınızı rahatsız eden sert dikiş olup olmadığını kontrol edin,
 • Spor ayakkabınızın bağcıklarına dikkat edilmeli. Sıkıca bağlanmış ayakkabılar kan dolaşımını yavaşlattığı için öncelikle dizlere daha sonra da bele baskı yaparak sizi olumsuz etkiler. Ayakkabılarınızı sımsıkı bağlamaktan kaçının.
 • Zemine ve ayak yapınıza uygun ayakkabılar tercih edin.
 • İç kısmı ayağınızın içine soktuğunuzda ayağınıza iyice oturmalı boşluk kalmamalıdır
 • Bel ağrısı olanlar, ortopedik ayakkabılara yönelmelidirler. Ortopedik ayakkabılar omuriliği destekler ve yorulmayı geciktirir.

[fotogaleri=3067,2668]

False