GeriSağlık Doğal yollarla mide küçültmenin 8 yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğal yollarla mide küçültmenin 8 yolu

Doğal yollarla mide küçültmenin 8 yolu

Sağlıklı beslenip doğal yollarla mide küçültülerek kilo verebilirsiniz.

Yaz yaklaşırken plajlarda fit gözükmek isteyenler, hızlı zayıflamanın çarelerini aramaya başladı. Kilo verirken beslenme alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak doğal yolların tercih edilmesi çok daha doğrudur. Şok diyetler metabolizmayı alt üst eder ve verilen kilolar fazlasıyla geri alır. Şok diyetlerden uzak durulması gerekir, kısa sürede kilo vermek oldukça sağlıksızdır.

YANLIŞ DİYET ÖRNEKLERİ

İnsan vücudunun sürekli devam eden vitamin ve mineral ihtiyacı vardır, aç kalarak ya da sürekli tek tip beslenerek geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara meydan verilmemesi gerekir. Piyasada tek tip beslenmeye yönlendiren birçok yanlış diyet örneği var. Örneğin çok düşük yağ tüketimi sonucunda yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri azalacak ve sonuçta saç dökülmesi, kemik erimesi, halsizlik, tırnak dökülmeleri, cilt problemleri oluşacaktır. Aşırı yüksek protein içeren diyetler böbrekler ve karaciğere olumsuz etkiler yaratabilir.

Doğal yollarla mide küçültmenin 8 yolu

Hatalı diyet uygulanması neticesinde, diyet sona erdiğinde verilen kilolar hızla ve fazlasıyla geri alır. Kişiyi halsiz, düşük enerjili, huzursuz ve gergin hale getiren her türlü beslenme yönteminin yanlış olduğundandır. Yanlış uygulanan diyet sonrası iştah tekrar aşırı olarak artar. Yemek yeme güdüsü katlanarak tıkanırcasına yeme bozukluğuna dönüşür ve neticede çok iyi niyetlerle başlanan diyetler YOYO Sendromu'na dolayısıyla da obezite hastalığına dönüşür.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK MÜMKÜN

Diyet, sanılanın aksine bir dizi yasak besin listesi anlamına gelmiyor ve aslında bizim diyetimizi gündelik besinlerimiz oluşturuyor. Beslenmeye sezonluk bakmak oldukça yanlış, sağlıklı beslenerek ideal kilolara ulaşmak için kişi kendi yaşam aktivitesine, iş hayatına özel hazırlanmış beslenme programı uygulamalıdır. Sağlıklı beslenip doğal yollarla mide küçültülerek kilo vermek mümkün.

DOĞAL YOLLARLA MİDE KÜÇÜLTÜLEBİLİR

Her yolu denemiş ve kilo vermeyi başaramamış kişilerin tıbbi yollarla mide küçültme ameliyatı yoluna gitmeleri gerekebildiğini ifade eden Ergenç, vücut kitle indeksi çok yüksek olmayan fakat fazla kilosu bulunan kişilerin doğal yollarla mide küçülmesini sağlayarak kilo vermelerinin mümkün olduğunu belirtti.

 

Doğal yollarla mide küçültmenin 8 yolu
 

DOĞAL YOLLARLA MİDE KÜÇÜLTMENİN 8 YOLU

 1. Mideyi sık sık düşük hacimli ve düşük kalorili besinlerle doldurarak bir süre sonra mide hacminde küçülme meydana gelir, bu nedenle küçük porsiyonlarla sık beslenin.
 2. Depresyon gibi duygusal problemler kişiyi aşırı besin tüketimine yönlendirir. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir.
 3. Ana öğünlerden önce aralarda tüketilen besinler ani şeker düşmelerini de önler. Ara öğün tüketmeye özen gösterin.
 4. Asitli içecek tüketimi mide hacminin genişlemesine neden olabilir. Asitli içeceklerden uzak durun.
 5. Bulgur gibi suyla birleştiğinde şişme özelliğine sahip yiyeceklerin küçük porsiyonlarla tüketilmesine dikkat edin.
 6. Bol yeşillik içeren düşük kalorili bol lifli gıdalar uzun süre tokluk sağlar, hem ara hemde ana öğünlerde salata tüketin.
 7. Yumurta, et, süt, yoğurt, tavuk gibi protein yönünden zengin gıdalar kasların korunarak yağ yakılmasını sağlar, öğünlerdeki protein miktarını artırın.
 8. Gün içinde bol miktarda su ve yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içecekler tüketilmelidir.
False