GeriHamilelik Hazırlığı Doğal Korunma Yöntemleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğal Korunma Yöntemleri

Doğal Korunma Yöntemleri

Hamilelikten korunmak için hangi doğal yöntemler kullanılabilir?

Hamilelikten korunmak için kullanılan birçok yapay uygulamaya karşın doğal yöntemler de var. Jinekolog Pınar Tokatlıoğlu, bu doğal yöntemler hakkında bilgiler veriyor.

Doğurganlık Belirtilerine Dayalı Yöntemler

Kadının doğurgan olduğu yumurtlama dönemlerinin belirlenerek bu süre içinde cinsel ilişkide bulunulmaması temeline dayanırlar. Rahim ağzından gelen akıntının tipi ve miktarı, rahim ağzının sertliğinde ve düzeyindeki değişiklikler ve vücut sıcaklığı değişimleri değerlendirilerek kadın tarafından uygulanır. Emzirme, menopoz ve hormon kullanımını izleyen sürelerde doğurganlık belirtilerini saptamak zor olabilir. Doğal aile planlaması yöntemlerini etkili bir biçimde kullanabilmek için iyi bilgilendirilmiş ve bu konuda eğitilmiş olmak gerekir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (HIV/AIDS, hepatit-B, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi) korumaz.

Geri Çekme (Dışarı Boşalma)

Cinsel ilişki sırasında, boşalma olmadan önce, erkeğin penisini kadının vajinasından çıkararak dışarıya boşalmasıdır. Etkililiği tamamen kullanıcıya bağlıdır, her çift başarıyla uygulayamaz. Bu yöntemin doğru uygulanabilmesi ve cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmemesi için iki tarafında bu konuda istekli ve kesin kararlı olması gerekir.

Acil Korunma

Önlem alınmadan gerçekleşen cinsel ilişkiden sonra, istenmeyen gebelikleri önlemek için ilk 72 saat içinde ertesi gün hapları veya RİA uygulaması yapılabilir.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False