GeriEtkinlikler ''Documentarist 2013'' sinemaseverlerle!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

''Documentarist 2013'' sinemaseverlerle!

''Documentarist 2013'' sinemaseverlerle!

6. kez düzenlenen belgesel günlerinde bu yıl rekor sayıda film yer alıyor.

1-6 Haziran’da gerçekleşecek ''Documentaist'', 6. İstanbul Belgesel Günleri’nin Türkiye programında bu sene rekor sayıda film yer alıyor. 110’u aşkın filmin başvuru yaptığı festivalprogramının Türkiye Panorama bölümüne, beşi yurtdışından olmak üzere 25 film seçildi.

Belgeselin çağdaş ustalarını İstanbul’a taşıyarak dünyanın dört bir yanından kalburüstü belgeselleri seyirciyle buluşturan Documentarist, Türkiye’nin genç kuşak belgeselciler için de platform olma işlevini sürdürüyor. Uluslararası programı davet usulüyle oluşturulan festivale, bu sene Türkiye’den başvuran 110’u aşkın filmden 25’i seçildi. Bunların içinde genç yönetmenlerin elinden çıkma 17 film, aynı zamanda Johan vander Keuken Yeni Yetenek Ödülü’ne aday olacak. Sözkonusu yapımlardan beş tanesi, Türkiye dışında yaşayan yönetmenlere ait. Festivale İsviçre’den katılan Ufuk Emiroğlu’nun ilk filmi “Babam, Devrim ve Ben”in (Mon Pêre, la Rêvolution et moi) dünya prömiyeri ise Documentarist,’te gerçekleşecek.

Hollanda Başkonsolosluğu, Brezilya Başkonsolosluğu, SALT, Akbank Sanat, İstanbul Fransız Enstitüsü, Yunanistan Başkonsolosluğu, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi ve Goethe Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleşen Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin gösterim ve etkinlikleri, 1-6 Haziran 2013 tarihlerinde Akbank Sanat, Fransız Kültür Merkezi, SALT Beyoğlu, Sismanoglio Megaro, Dutch Chapel ve Romanya Kültür Merkezi’nde yer alacak.

www.documentarist.org

False