GeriSağlık Diyet listelerinin vazgeçilmezi: Yıldız meyvesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyet listelerinin vazgeçilmezi: Yıldız meyvesi

Diyet listelerinin vazgeçilmezi: Yıldız meyvesi

Hem tadı hem de sağlık açsısından faydaları ile özellikle Avrupa ülkelerinde popüler olarak tüketilen yıldız meyvesi, bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırırken, düşük kalorili olması nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Uzak Doğu’nun egzotik tatlarından, tatlı - ekşi aromalı olan ve ‘karambola’ adıyla da bilinen yıldız meyvesi, doğal antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı vücut direncini artırarak soğuk kış günlerinin en büyük destekçisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yıldız meyvesi, kış mevsiminde hem formunu korumak isteyenlerin hem de diyetisyenlerin listesinde ilk sırada yer alıyor. Yıldız meyvesinin 100 gramında 31 kalori bulunuyor.

KÖTÜ KOLESTEROL DÜŞMANI

Diyet listelerinin vazgeçilmezi: Yıldız meyvesi

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, düşük kalorili yıldız meyvesinin temel besin maddeleri, antioksidanlar ve sağlık için gerekli olan vitaminlerin çoğunun içeriğinde bulunması nedeniyle sağlık açısından zengin bir meyve olduğunun altını çiziyor.

Lif açısından da zengin olan yıldız meyvesinin, kolon kanserine karşı da koruma sağladığını vurgulayan Kümeli, kötü kolestrol olarak bilinen LDL’nin de bağırsaklarda emilmesini önlemeye yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Vücudun günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 57’sini karşıladığını da kaydeden Kümeli, yıldız meyvesinin bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direnç geliştirmesine yardımcı olduğunu vurguluyor.

False