GeriSağlık Diyabet hastaları parmak arası terlikten uzak dursun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyabet hastaları parmak arası terlikten uzak dursun!

Diyabet hastaları parmak arası terlikten uzak dursun!

Denize girerken ve sahilde yürürken dikkat edin.

Yazın gelmesiyle birlikte sandaletler ve parmak arası terlikler kapalı ayakkabıların yerini aldı. Diyabet hastalarının parmak arası terliklerden uzak durması gerektiğini vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Halil Kutlu Erol, diyabeti olanların yazın dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.

Diyabetiniz varsa çok dikkatli davranın!

Denize girerken ya da sahilde yürüyüş yaparken çok dikkatli olun.

Denizde ya da kumda istiridye kabuğu, cam parçaları gibi maddelerin ayağınıza batması sonucu kesikler oluşabilir. Dikkatli hareket edin.

Uzun süre güneşe maruz kalmayın, güneş yanıkları kolaylıkla açık yaralar haline dönüşebilir.

Uzun süredir diyabetiniz varsa uzuvlarında diyabete bağlı his kaybı sık görülebildiği için, ayakta oluşan kesi ve yaralar zamanında fark edemeyebilirsiniz. Vücudunuzu özellikle ayaklarınızı sık sık kontrol edin. Diyabetik ayak iltihapları ve bunların iyileşememesi uzuv kayıplarına neden olabilir.

Denizin içinde yüzerken çok dikkat edin. Ayaklarınıza istiridye kabuğu ve benzeri şeylerin kesmesi ile oluşan yaralar, ciddi ayak problemlerine neden olabilir. Bu yüzden terlikle ya da dalgıçların ayaklarına taktıkları yüzgeç tarzı ayak koruyucularla denize girin.

Ayak parmak aralarında mantar enfeksiyonunuz olsa da olmasa da parmak arası terliklerden kesinlikle uzak durun. Bu tür terlikler kolaylıkla ayak parmaklarının aralarında yara oluşumuna zemin hazırlar. 

DİYABET HASTALARI İÇİN BİREBİR OLAN TARÇIN BU HAFİF TATLIYA AYRI BİR LEZZET KATIYOR. AZ ŞEKERLİ TARÇINLI ERİK KOMPOSTOSU TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

False