GeriSağlık Dişlerinizle kendi ışığınızı yaratın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dişlerinizle kendi ışığınızı yaratın

Dişlerinizle kendi ışığınızı yaratın
Abone Olgoogle-news

‘Dijital gülme tasarımı’ ile yüzünüzle uyumlu dişlere sahip olabilirsiniz.

Gülüşümüzü bozan en büyük etken dişlerimizdeki problemlerdir. Gülme hattının düzeltilmesine dayanan yeni uygulama ‘dijital gülme tasarımı’ hakkında Diş Hekimi Aslı Ercanlı önemli bilgiler verdi.

Yapılan araştırmalar kendimize olan güvenimizi, gülüşümüzün sarstığını ortaya koyuyor. Öyle ki bizim imrenerek izlediğimiz, rol model aldığımız ünlülerimiz bile gülümsemelerini mükemmelleştirmenin peşinde. Yıllar önce bu tür tedavi yöntemleri hayal ürünü olsa bile bugün biz diş hekimleri sizin için bu hayali gerçek kılıyoruz. Yıllar önce moda dişe küçük bir pırlanta yapıştırma modası vardı. Artık moda da küçük pırlanta da gülümsemeniz.

Gülüşümüzü bozan en büyük etken gülme hattımızda sorunların var olmasıdır. Gülme hattının düzeltilerek yapılan yeni bir uygulama var. Dijital gülme tasarımı adını verdiğimiz bu uygulama için dilediğiniz gibi gülebilir, flaşlara karşı dişlerinizle kendi ışığınızı yaratabilirsiniz.

Hastalar tedavi sürecine aktif olarak katılıyor

Üstelik bu tedavi yöntemini diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik hastanın tedavi sürecine aktif olarak katılması. Klasik diş hekimliğinde özellikle hastanın görünen bölgelerinde değişiklik yapılacaksa tedavi sürecine hastanın aktif olarak katılması pek mümkün olmuyordu. Doktor hastadan ölçü alıyor, yapılacak dişin modeline doktor ve daha çok teknisyen karar veriyordu. Genellikle de birbirine benzeyen, kişinin yüzü ve dudaklarıyla uyumsuz tasarımlar ortaya çıkıyordu. İşte bu durumu ortadan kaldıran yeni tedavi şekli dileğinizce parlamanızı sağlıyor.

Hastanın görüşleri dikkate alınıyor

Dijital gülüş tasarımı tedavisinde dişlere odaklanmak yerine hastanın yüz şekli, çene yapısı, dudakları, dişlerin pozisyon ve modelleri göz önüne alınarak yapıldığını belirten Ercanlı, " Bu yöntemde ilk başta hastayı çok iyi dinlemek, şikâyet ve beklentilerini iyi analiz etmek gerekiyor. Estetik diş hekimliği uzmanının yapılabilecekleri ile hastanın beklentileri örtüştürmek zorundadır. Ancak bu şekilde sınırsız hasta memnuniyeti sağlanabilir." diyerek bu tedavi sürecinde hastayla uzmanın işbirliğine dikkat çekiyor" diyor.

Sıradan doktorlar tarafından değil bu tedavi şeklini bilen uzmanlar tarafından uygulanarak en yüksek başarı alınması gerekiyor. Tedaviye hastanın başlangıç fotoğrafları çok iyi analiz edilerek, profesyonel kamera ve flaşların kullanılarak, hasta konuşurken, gülerken video kameraya kayıt yapılarak hastanın sorunu net bir şekilde belirleniyor. Bu sayede hastanın memnuniyeti doğrultusunda başarı sağlanıyor. Bu sayede mimiklerin, dudak-diş hattı çok iyi analiz ediliyor.

Pek çok hasta ağzını kapatarak gülüyor ve sorunun ne olduğunu tam olarak adlandıramıyor. Sadece 'gülüşümü beğenmiyorum' diyor. Burada hekime düşen önce sorunu tam olarak analiz edip çözüme o şekilde gitmektir. Bu aşamalardan sonra fotoğraf ve video üzerinde olması gereken çizgi ve düzlemler işaretlenerek arzu edilen gülüş ve diş yapısı için maket malzemeler hazırlanıyor ve ağza uygulanıyor. Bu safha hastanın ağzında yapılacak değişiklikleri ve muhtemel sonucu görebileceği bir safhadır ve sonucun sürpriz olmasını engeller. Hasta bu aşamada sürece aktif olarak katılır, istek ve arzularını, kişisel beğenilerini hekimle paylaşabilir. Elde edilen modellere göre dişler hazırlanıp geleceği için sonuç sürpriz  olmaz. Ayrıca çok daha az sağlam diş maddesi kaybına neden olur. Bu sayede gülümsemeniz eşsiz bir hal alıp flaşlar gülümsemeniz karşısında sönük kalacaktır.

False