GeriSağlık Dişlerde meydana gelen sararmalara karşı ne yapılabilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dişlerde meydana gelen sararmalara karşı ne yapılabilir?

Dişlerde meydana gelen sararmalara karşı ne yapılabilir?

Dişlerin yıllar içerisinde yiyecek, içecek ve sigara tüketimi nedeniyle beyazlıklarını kaybedebileceğini belirten Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, dişlerde meydana gelen sararmalara karşı neler yapılabileceğiyle ilgili bilgiler verdi.

Dişlerle meydana gelen sararmalardan kurtulmak için beyazlatma (bleaching) işlemi yapılabilir. Diş beyazlatma işlemi porselen kaplamalarla karşılaştırıldığında kolay, güvenilir, ekonomik ve dişler aşındırılmadığı için daha koruyucu bir işlemdir.

Dişlerdeki lekelenme ve renk değişimi

Diş rengi, göz rengi ve saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine göre oranı dişin rengini belirler. Mine yüzeyi porlu (gözle görülemeyen küçük delikli) bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dişin doğal rengi zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek değişebilir.

Diş beyazlatmanın etkisi ortalama ne kadar sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi genellikle 1-2 sene arasında değişir. Eğer yoğun sigara içmiyorsanız, dişleri renklendirecek gıdaları fazla tüketmiyorsanız bu süre daha da uzar. Ayrıca klinikte yapılan beyazlatma işlemi evde yapılan beyazlatma işlemi ile 3-6 ayda bir desteklenirse süre uzatılabilir.

Beyazlatma sonrası neler yapılmalı?

Beyazlatma sonrası çay, kahve, sigara gibi dişi renklendirebilecek gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Genel ağız bakımına dikkat edilmesi de renkleşmelerin tekrarlamasını önleyecektir.

Bağışıklık güçlendirici detoks yapımı

 

False