GeriKişisel Bakım Dişlerde estetik nasıl yakalanır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dişlerde estetik nasıl yakalanır?

Dişlerde estetik nasıl yakalanır?

Kişinin sadece genç görünmesi değil; kendine güvenini de kazandırır.

Güzel bir gülüşün kişinin hayatını değiştirebileceğini söyleyen Diş Hekimi Ayten Can, diş estetiği ile ilgili bilgiler verdi.

Göze hoş görünen dişler ve sağlıklı diş etleri olan bir ağız kişinim yaşamına pozitiflik katar.

Kişinin sadece genç görünmesi değil; kendine güvenini kazandırır. Kısaca güzel bir gülüş hayatınızı değiştirebilir. Estetik diş hekimliği, bilim, teknoloji ve sanatın karışımıdır.Tek amacı da “kişisel ve doğal güzelliği” yakalamaktır.

DİŞLERDE ESTETİK NASIL YAKALANIR?

Diş estetiğini yakalamak için bazen çok büyük operasyonlar, restorasyonlar yapabildiğimiz gibi çoğunlukla çok ufak bir değişiklikle de bunu elde edebiliriz. Gülünce diş etlerinin çok göründüğü durumlarda diş etlerinden biraz almak, önde kısa görünen bir dişi hafif uzatmak, bazen dişin bir köşesine küçük bir dolgu yapmakla da çok büyük estetik sonuçlar yakalanabilir.

 

Dişlerde estetik nasıl yakalanır
 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ BAŞLIKLARI

 1. Diş beyazlatma
 2. Adesiv sistemler
 3. Laminate venerler
 4. Estetik porselenler ve alt yapılarla yapılmış kuron ve köprüler.

1-DİŞ BEYAZLATMA:

İki farklı sistemde yapılmaktadır.

OFFİCE BLEACHİNG:

Muayenehanede doktor kontrolünde 1 saat süren bir işlemdir. 2 veya 3 seans tekrarlanır.

HOME BLEACHİNG:

Özel olarak hazırlanan plakların içine bleaching jeli koyarak hastanın kendisinin uygulandığı bir sistemdir.Günde 6-8 saat (tercihen uykuda) takılır.

2-ADESİV SİSTEMLER:

Dişin rengini, şeklini değiştirmek, büyütmek ya da kusurunu tedavi etekl amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan mikrofil ajanlar doğal dişin dış yüzeyine tutunarak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

 

Dişlerde estetik nasıl yakalanır
 

3-LAMİNATE VENERLER:

Özellikle ön grup dişlerde kullanılan çok ince seramiklerdir. Dişlerin şeklinden renginden memnun olmayan, kırış, aşınmış, üst üste binmiş veya aralıklı dişlere sahip olanlara uygulanır. En önemli özelliği dişlerin ön yüzeyinde 0,5-1mm.bir aşındırma işlemi yaparak dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanmasıdır. Çok az bir madde kaybıyla büyük estetik sonuçlar alınır. Tamamen dişin minesini taklit ederler, ışığı geçirirler. Zamanla renkleri değişmez.

4-ESTETİK PORSELENLERLE ALT YAPILARLA YAPILMIŞ RESTORASYONLAR:

Tek başına porselenler kırılgandır. Bunu önlemek için seramık altına yüklendirici alt yapı olarak eskiden sadece metal uygulanıyordu. Bu da çok estetik olmuyordu. Günümüzde metalin yerine zirkonyum alt yapılar koyabiliyoruz. Beyaz renkli, dirençli yapısı ışığı geçirebilme özelliği ve doku uyumunun çok iyi olması sayesinde metalden çok avantajlı bir malzemedir. Ayrıca özellikle ön grup dilerde kullandığımız sıkıştırılarak dayanıklı hale getirilen empress porselenler çok estetik görüntü sağlarlar. Metal destekli porselenlerdeki matlık, grilik bunlarda yoktur ışığı geçirebildikleri için derinlik ve canlılıkları fazladır.

Diş Hekimi Ayten Can

False