GeriSağlık Dişinizi fırçalayamadığınızda bir parça peynir yiyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dişinizi fırçalayamadığınızda bir parça peynir yiyin

Dişinizi fırçalayamadığınızda bir parça peynir yiyin
Abone Olgoogle-news

Besinlerin diş sağlığına etkileri…

Diş sağlığı her ne kadar fırçalama ve ağız bakımına bağlı olsa da yiyecekler de önemli bir etkiye sahip. Doç. Dr. Ali Çağın Yücel, yiyecekler ve diş sağlığına ilişkin 10 önemli noktayı anlattı.

 1. Mekanik temizlik: Çiğneme sırasında mekanik etki ile dişte temizlik de meydana geliyor. Bu nedenle, ağızda çiğnemenin daha az olduğu tarafta daha çok çürük meydana geliyor. Sert ve lifli besinler, dişte mekanik temizlik yapar. Elma, havuç kereviz sapı gibi sert besinlerin mekanik temizlik etkisinden yararlanabilirsiniz.
 2. Sakız: Sakızın tükürüğü uyarıcı etkisinden ve dolayısıyla tükürüğün mekanik temizleme etkisinden yararlanabiliriz. Çiğnenecekse şekersiz sakız tercih edilmeli.
 3. Çürük önleyiciler: Peynir, şekersiz sakızlar, lifli yiyecekler, xylitol (şekersiz sakızların içine konan madde) inek sütü çürük önleyicilerdir. Dişimizi fırçalayamadığımız zamanlarda, küçük bir peynir parçası yenmesi fırçalamanın yerine geçebilir. Bu uygulama çok zorda kaldığımız zamanlarda yapılmalı, her gece yapılması durumunda, plak oluşumuna neden olabilirsiniz. Ben peynir yiyeyim dişim çürümesin diye bir şey söz konusu değil.
 4. Yer fıstığı: Tükürük akış oranını arttırdığı için çürük önleyici olarak nitelendirilebilir.
 5. Şekersiz süt: Süt kalsiyum kaynağı olması nedeniyle, çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutuyor. Gece çocuklara süt verilmesi çok yaygındır ama şeker katılmamalı.
 6. Pekmeze dikkat: Sütün içine pekmez, bal ve karamel katılması daha tehlikeli. Bu ek besinler dişe yapışıyor ve gece tükürük akışı az olduğu için diş çürüğü daha fazla oluyor.
 7. Kasiyum: Annelerin hamileliğin ilk 4 haftasında A ve D vitamininden, kalsiyumdan zengin besinler almaları gerekiyor.
 8. Tatlılar: Şeker, çikolata, kek, bisküvi, hamur işleri, puding, çay şekeri, mısır gevreği, reçel, bal potansiyel çürük yapıcı besinler.
 9. Ara öğün: Ara öğünlerde yenen şeker ve çikolata, diş fırçalanmadığı ve uzun süre dişte kaldığı için çok daha fazla çürük yapıcı etkiye sahip. Ara öğünlerde lifli gıdaları tercih edin.
 10. Diyet: Diyetisyenlerin hastasına diyet yazarken, diş hekimine danışması diş sağlığı açısından çok önemlidir. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle