GeriSağlık Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu

Bayramda ağız ve diş sağlığınızı bu besinlerle koruyun!

Tapan, tüm gıdaların tüketilmeye başlandığından itibaren ağız ve diş sağlığını etkilemeye başladığını belirterek, diş sağlığını kötü yönde etkileyen gıdalar olduğu gibi, iyi yönde etkileyen gıdalar da bulunduğunu vurguladı. Tapan, bayramda diş sağlığının korunması için tüketilmesi gereken besinler nasıl tüketilmesi gerektiğini konusunda tavsiyelerde bulundu..

İŞTE DİŞ SAĞLIĞINI KORUYAN 6 SÜPER BESİN GRUBU

1-KIRMIZI ET

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu

Genellikle Kurban Bayramı'nda tüketilen kırmızı etin, ağız ve diş sağlığı konusunda riskleri de beraberinde getirdiğini söylenmektedir. Oysaki doğru pişirilen ve uygun miktarda tüketilen kırmızı et, diş sağlığı için faydalıdır. Çünkü 100 gram kırmızı et yaklaşık olarak 286 mg fosfor içermektedir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında, ağız ve diş sağlığı için tüketilen gıdalarda kalsiyum ve fosfor olması gerekir. Fosfor için en zengin kaynak, protein içeriği yüksek olan et ürünleridir.

2-SÜT GRUBU

Süt, yoğurt ve peynir bol miktarda kalsiyum içermektedir. Kalsiyum, dişin en önemli yapı taşlarından biridir. Diş kökü iltihabının azalmasını ve diş kayıplarını önlemeyi sağlar. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını da engeller. Bayram tatlılarından sonra bir parça peynir tüketmek, şekerin dişlerdeki çürütme etkisini önleme açısından oldukça önemlidir.

3-SEBZE GRUBU

 

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu
 

Kereviz diş sağlığı için önemli sebzelerdendir. Kerevizi fazla çiğnemek, tükürük salgılanmasını artırır ve bu durum bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Kereviz, aynı zamanda diş etlerine masaj yapıp, aralarının da temizlenmesine yardımcı olur. Maydanoz hem ağız kokusunu önlemesi hem de diş minesini güçlendirmesi açısından faydalıdır. Havuç da ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesi ve diş etleri için önemlidir.

Havucun çiğ olarak tüketilmesi dişlerin tıpkı diş fırçası gibi temizlenmesine yardımcı olur. Kurban Bayramı’nda bu sebzeler ile yapılan et yemekleri hem lezzetli hem de diş sağlığı için daha faydalı olacaktır.

4-MEYVE GRUBU

   

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu
   

Elma ve kivi diş sağlığı için oldukça önemli meyvelerdendir. Mineral ve C vitamini içeren elmanın kabuğuyla birlikte ısırarak yenilmesi, içerisindeki maddeler sayesinde dişlerin temizlenmesini ve kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Yine C vitamini içeren kivi de oldukça faydalıdır. Bayramda hassaslaşan ve bakterilere karşı dirençsiz kalan dişlerin C vitamini ile kuvvetlendirebilir. Kivi, diğer meyvelere göre daha en çok C vitamini içeren meyvelerin başında gelir.

5-KURUYEMİŞLER

Kuru yemişler içindeki doğal yağlar, diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. İçindeki doğal yağlar dişi kaplar ve bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Yine kuruyemişler, dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynamaktadır. Fındık, dişlerin gelişimi için gerekli çinko açısından en iyi besindir. Kuru üzüm de diş çürümelerine karşı engelleyici özelliktedir.

6- YEŞİL ÇAY

      

Diş sağlığını koruyan 6 süper besin grubu
      

Yeşil çayın içinde yer alan 'kateşin' maddesi, ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Kateşin, ağızdaki bakterileri yok etmekte ve bakteri oluşumunu önlemektedir. Ağız kokusunun giderilmesi konusunda da yardımcıdır. Bayram boyunca her gün bir fincan yeşil çay tüketilmesi, diş hastalıklarından korunma ve ağız kokusunun giderilmesi için oldukça yararlıdır.

BEBEKLERİN DİŞ GELİŞİM AŞAMALARI

[video=hurriyetaile_video/aquafresh.flv]

Cihan

False