GeriSağlık Diş Çürüklerine Veda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş Çürüklerine Veda

Diş Çürüklerine Veda

Yapılan araştırma sonuçları, ağız sağlığı için umut vaat ediyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nin yaptığı bir açıklamaya göre; dişleri plak ve çürüklerden koruyan probiyotikli bir gargara ile ağız içindeki mikroorganizmaları öldürmek mümkün.

Diş çürümelerinin önüne geçmek amacıyla hazırlanan bu özel gargaranın laboratuar koşullarında hazırlandığını söyleyen SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zuhal Kırzıoğlu, açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Piyasada satılan gargaralar genellikle bağırsaktaki mikroorganizmaları öldürüyor. Bizim hedefimiz ağız içinde çürük oluşturan mikroorganizmaların sayısını düşürmek."

Üzerinde yaklaşık 2 yıl çalışılan gargara için Prof.Dr. Zuhal Kırzıoğlu, “Ağız içinden aldığımız mikroorganizmaları laboratuar koşullarında ürettik. Üretilen bakteriler üzerinde probiyotiğin ağız içerisindeki kullanabilirliğini tespit ettik. İstediğimiz verileri elde ettik. Okullarda da deneme yapmaya devam ediyoruz. Bu gargara sayesinde dişler artık doğal yollardan tedavi edilebilecek ve yıllar sonra diş çürükleri ve diş plakları tarihe karışacak.”

False