GeriBebek Sağlığı Diş Çıkaran Bebeklerin Sorunları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş Çıkaran Bebeklerin Sorunları

Diş Çıkaran Bebeklerin Sorunları

İlk dişler çıkarken nelerle karşılaşılır?

Süt dişleri çıkarken bazı bebekler çok rahat bir dönem geçirirken bazı bebeklerde de huzursuzluk ve ağrı olabilir bunlar; hafif ateş, gece ağlamaları, hafif ishal, iştahsızlık ve kilo kaybı, hafif öksürük, salyada artma şeklin de kedini gösterir.

0-2,5 Yaş Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebeklerde ortalama 6. aydan itibaren çıkan süt dişlerinin 2,5 yaşında tamamlandığını söyleyen Diş Hekimi Tülay Tercan, “10 tane üst çenede 10 tane alt çenede toplam 20 tane olur. Bazı bebeklerde 4. ayda süt dişinin çıkması normaldir. Bazı bebeklerde 12- 16 ay diş çıkması başlayabilir. Bu durumlar daha nadiren görülür ama normaldir” diyor.

Çok nadir olarak bebeğin dişli doğabileceğini ve bu durumun merak edilecek bir durum olmadığını söyleyen Diş Hekimi Tülay Tercan, “Süt dişlerinin çıkması düzgün konuşma ve düzgün beslenmeye yardımcı olduğu gibi ileride çıkacak daimi dişlere de rehberlik eder.” diyor ve devam ediyor: Diş çıkarma döneminde bebekler daha hassas bir dönemde olduğu için başka hastalıklara yakalanma olasılığı daha fazladır. Bunlar:

Ateş

38 den fazla ise başka hastalık habercisi olabileceğinden doktor ile görüşülmelidir. Gece ağlamaları; diş etinde kızarıklık ve ağrı nedeni ile olur. Hafif bir ağrı kesici verilerek bebek rahatlatılabilir. Yine bir gazlı bez soğuk suya batırılarak diş etine hafif kompres yapmak ağrıyı azaltabilir.

İshal

Bu dönemde ishal çok hafif seyreder ve kısa sürer sürekli bir hal alırsa yine hekime danışılmalıdır.

Öksürük

Diş çıkarma döneminde salya arttığı için tıkanıp öksürük görülebilir. Yine çok uzun olmayan bu öksürük kendiliğinden geçer. Öksürüğe nezle ve alerji gibi başka hastalıklar eşlik etmiyorsa merak edilmemelidir.

Dudakta Kızarıklık

Salya arttığı için salyanın yarattığı tahrişe bağlı olarak dudak ve yanak çevresinde kızarıklıklar hafif çatlaklıklar görülebilir. Yumuşak bir havlu yardımıyla salya kurulanmalı nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Salyanın artmasıyla birlikte diş etinde kaşınma ve kızarıklık görülür bebek ağzına aldığı her şeyi ısırmak ister.

Dikkat!

Bu dönemde elma havuç gibi meyveler kesilerek bebeğin eline verilmelidir. Bu arada bebek dik oturtulmalı ve yanında bulunulmalıdır. Çünkü bunlardan kopardığı bir parçayı nefes borusuna kaçırabilir. Bu arada boyalı ve plastik olmayan yapay diş kaşıyıcılar da kullanılabilir. Bu kaşıma işlemi bebeği rahatlatacaktır. Bazen diş çıkarken çevresinde kanamaya neden olur, diş eti mor bir leke olarak görülür. Endişelenecek bir durum değildir. Kendiliğinden düzelir. Tabii ki, bu dönemde biraz daha anne şefkatinin artırılması da en büyük ilaç olur. 

False