GeriSağlık Diş beyazlatmanın zararı var mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş beyazlatmanın zararı var mı?

Diş beyazlatmanın zararı var mı?

Hekime danışmadan marketlerdeki beyazlatma ürünlerini almayın!

"Dişler yıllar içerisinde yiyecekler, içecekler (kahve,şarap,çay vb.) ve sigara tüketimi nedeniyle beyazlıklarını kaybedebilirler. Bu durumu düzeltmek için diş beyazlatma işlemi yapılabilir" diyen Diş Hekimi Berk Göl, diş beyazlatma tedavisi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Diş beyazlatma işlemi porselen kaplamalarla karşılaştırıldığında kolay, güvenilir, ekonomik ve dişler aşındırılmadığı için daha koruyucu bir işlemdir.

Dişlerde neden lekelenme ve renk değişimi olur?

Diş rengi, göz rengi ve saç rengi gibi kişiye özgüdür. Dişin içerdiği elementlerin birbirine göre oranı dişin rengini belirler. Mine yüzeyi gözle görülmeyen küçük delikli bir yapıya sahiptir.Bu nedenle dişin doğal rengi zaman içerisinde dış etkenlerden etkilenerek değişebilir.

Diş beyazlatmanın zararı var mı

Her çeşit renkleşmede aynı sonucu alabilir miyiz?

Zaman içinde oluşan sarı ve hafifçe kahverengi renkleşmeler en iyi sonucu verirler. Koyu kahve,mavi-gri renkleşmeler ise dişin en derin yapılarına yerleşmiş zor beyazlatılan renkleşmelerdir. Bu tür renkleşmeler genellikle dişin gelişimi esnasında tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı sonucu oluşurlar ve istenilen sonucun elde edilmesi için beyazlatma seans sayısının arttırılması gerekebilir.

Tedavi nasıl uygulanır?

Seçilebilecek iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki dişhekiminizin kliniğinde daha hızlı sonuç alınan yöntemdir. (Office bleaching) Diğeri de yine hekiminiz tarafından hazırlanan size özel apareyle sayesinde evde kendinizin uygulayacağı yöntemdir. (Home bleaching)

Office tipi beyazlatma nasıl yapılır?

Beyazlatma işlemi tek seansta yapılır, ancak gerekli ise seans tekrarlanabilir. Bu amaçla dişetleri izole edilerek dişler üzerine beyazlatma özelliğine sahip bir jel uygulanır.Jeli aktive etmek için özel ışık kaynakları kullanılır.

Diş beyazlatmanın zararı var mı

Ev tipi beyazlatma nasıl uygulanır?

Evde yapılan beyazlatma yöntemi de dişhekiminin denetiminde yapılır. İlk randevuda hastanın dişlerinden ölçü alınır ve dişlerin üzerine geçecek şeffaf plaklar hazırlanır. Evde beyazlatma yapan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulanmasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar.

Ne kadar sürede beyazlatma işleminin sonucunu alabilirim?

Klinikte yapılan beyazlatma işlemi ortalama 40 dakika ile 1 saat arasında sürer. Beyazlatmadan birkaç gün sonra dişlerin rengi son halini alır. Evde yapılan beyazlatma işlemi ise 1-2 hafta içerisinde sonuç vermektedir.

Beyazlatma yapılırken ağrı duyar mıyım?

Her hastada olmasa da çok az bir hassasiyet duyulabilir. Bu durum 24 saat içerisinde geçer.

Piyasada satılan beyazlatma ürünleri kullanılabilir mi?

Hekime danışmadan marketlerdeki beyazlatma ürünlerini kullanırsa ve hastanın dişlerinde dentin tabakası açıktaysa geçmek bilmeyen diş hassasiyetleri ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle beyazlatma ajanları mutlaka dişhekimi kontrolünde kullanılmalıdır.

Kanal tedavisi nedeniyle rengi değişen dişlerin beyazlatılması da mümkün mü?

Eğer beyaz dişler arasında diğer dişlere göre daha koyu renkli bir diş varsa bu diş canlılığını yitirmiş veya kanal tedavisi yapılmış bir diştir. Bu dişe yapılacak beyazlatma işlemi ile dişin rengi açılabilir. Hekim tarafından diş içerisine beyazlatıcı madde konur ve 1-2 gün aralıklarla bu madde istenilen sonuç alınıncaya kadar değiştirilir.

Beyazlatma sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Klinikte yapılan beyazlatma işlemini takiben 2 gün süre ile renkli gıdalardan (çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, vişne suyu gibi) uzak durmakta fayda vardır.

Diş Hekimi Berk Göl

False