GeriEtkinlikler Dikkat, soğuk ve yağışlı hava geliyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkat, soğuk ve yağışlı hava geliyor!

Dikkat, soğuk ve yağışlı hava geliyor!

Hafta sonu yağışlı havanın etkisiyle sıcaklıklar hissedilir derecede azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sitesinden yapılan açıklamaya göre, bugün akşam saatlerinden sonra ülkemizin Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hafta sonunda ise Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında yurdun tamamında yağış bekleniyor. Yağışlı havanın etkisiyle de hava sıcaklıklarının hafta sonu hissedilir derecede azalacağı belirtiliyor.

17.10.2014 Cuma günü, bütün bölgelerimizin çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Karadeniz, iç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların; Batı Karadeniz'in kıyı kesimi ile Sakarya ve Hatay çevrelerinde kuvvetli ( 21 - 50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.

18.10.2014 Cumartesi günü, bu yağışlı sisteme ilave olarak, ülkemizin Karadeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı ve soğuk bir sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hafta sonunda Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz dışında yurdun tamamında yağış bekleniyor. Rüzgarın Cumartesi günü yurdun kuzey kesimlerinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Cumartesi günü Batı Karadeniz ile Sakarya ve Hatay çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında, 19 Ekim Pazar günü ise Doğu Karadeniz, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51 – 100 kg/metrekare) olacağı öngörülüyor.

19.10.2014 Pazar günü meydana gelecek yağışların Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda (Bitlis, Van ve Hakkari) karla karışık yağmur yüksek rakımlı yerlerde ise kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının hafta sonunda gelecek yağışlı sistem ile birlikte pazar günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede ( 6 -10 derece) olmak üzere ülke genelinde azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Dikkat: Kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü, yüksek kesimlerdeki kar yağışları ve kuvvetli rüzgarın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Oluşması muhtemel riskler

 • Sel
 • Su Baskını
 • Ulaşımda Aksamalar
 • Yıldırım
 • Heyelan

False