GeriSağlık Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir
Abone Olgoogle-news

Aktardan alınan ve bilinçsizce kullanılan ürünler sağlığı tehdit ediyor.

Prof. Dr. Öztürk, bakanlığın onaylamadığı ilaç ile aktardan alınan bitkisel karışımların aşırı kullanımının, karaciğer yetmezliğine yol açabileceği ve bunun sonucunda acil nakil gerekebileceğini bildirildi.

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk, karaciğer rahatsızlıklarının, aşırı alkol kullanımına bağlı siroz, akraba evliliğinden kaynaklanan "Wilson" hastalığı gibi nedenleri olabileceğini söyledi. Bunların dışında ani gelişen karaciğer yetmezliğiyle de karşılaştıklarını anlatan Öztürk, "Batı ülkelerinde sıklıkla ağrı kesici kullanımı, ülkemizde de mantar zehirlenmesi, aktarlardan alınan birtakım karışım veya ilaçlar, ani gelişen karaciğer yetmezliğine neden oluyor" dedi.

DOKTOR TAVSİYESİ OLMADAN KULLANMAYIN

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Bazı genç kadınların, ruhsal sıkıntıları ve obeziteyle mücadele için aktardan bitkisel karışım veya ilaç alarak kullandığını belirten Öztürk, aktardan alınan maddelerin sadece katkı niteliğinde olduğunu, asıl ilaç yerine kullanılamayacağını vurguladı.

Bunların özellikle karaciğeri etkileyebileceğini bildiren Öztürk, "İlaçların çok ciddi bir kısmı karaciğerden aktarılıyor. Bunun dışında kalp ve böbreklerde etkisi olabilir. Bunları kullanan kişi, karşımıza böbrek ve karaciğer yetmezliğiyle gelebiliyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Öztürk, bu tür ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılmasının önemine işaret etti.

CİDDİ YAN ETKİLER GÖRÜLEBİLİR

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Aktarlardan alınan bitkisel karışım ve ilaçların aşırı kullanımının ciddi yan etkilerinin görülebileceğini anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

"Televizyonda reklamı yapılan zayıflama ilaçlarına da dikkat etmek lazım. Bu ilaçlar ve bitkisel karışımlar, karaciğer yetmezliğine yol açarak kişiyi acil nakle kadar götürebiliyor. Bu yıl acil nakil yaptığımız biri, bu tür ilaçları kullanmıştı. Gayriresmi satılan ve Sağlık Bakanlığı’nın onaylamadığı ilaç ile aktarlardan alınan bitki karışımlarının kullanımı arasında çok büyük fark yok. İlaçlar ve bitkisel karışım aynı oranda karaciğeri etkiliyor. Sonuçta en büyük zararı karaciğer görüyor. Bu durum da kişiyi karaciğer nakline kadar götürebiliyor. Sağlıklı kişiler, bu tür karışımları kullanarak karaciğerine zarar verebilir. Özellikle ’kullanmayın’ diyebileceğimiz bir karışım yok, zaten satılan karışımların da belli bir standardı yok."

KARACİĞER NAKLİNE KADAR GİDEBİLİR

Dikkat, bitkisel karışımlar karaciğerinizden edebilir

Bitki karışımları ve bu ilaçları aşırı kullananlarda birtakım etkilerin ortaya çıkabileceğini dile getiren Öztürk, "Bulantı, kusma, başlangıçtaki ilk bulgular olabilir. Karın ağrısı, ishal, sonrasında şuur bulanıklığı, halsizlik ve güçsüzlüğe gidebilir. En son sarılık kendisini gösterir. Sarılık ortaya çıktığında artık karaciğer çok ciddi hasar görmüş demektir" diye konuştu.

Öztürk, bu tür bulgular görüldüğünde gecikmeden hekime başvurulmasının önemini vurguladı. Bu konuda aktarların suçlanmaması gerektiğini ifade eden Öztürk, aktarların şifa için açıldığını, buralardan alınan her şeye "zararlı" demenin doğru olmayacağını belirtti.

İnsanların "aktarda neye şifa arayacaklarını iyi değerlendirmesinin" önemli olduğuna dikkati çeken Öztürk, "Kişi bunlara aşırı yüklenir, fazla miktarda kullanır ve sağlığını yok sayarak devam ederse, karaciğer nakli kaçınılmaz olur" dedi.

AA 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle