GeriSağlık Dikkat! 2016 grip sezonu açıldı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkat! 2016 grip sezonu açıldı!

Dikkat! 2016 grip sezonu açıldı!

Virüs, 1 metre uzaklıktaki kişilere kolayca bulaşabiliyor.

Grip, influenza virüslerinin neden olduğu, dönem dönem büyük çapta salgınlarla seyreden, çocukluk çağındaki olguların hastaneye yatışlarını gerektiren, komplikasyonlara zemin hazırlayan, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda ölümlere neden olabilen solunum yollarının bulaşıcı, önemli bir enfeksiyon hastalığıdır.

GRİP BULGULARI HERKESTE FARKLI SEYREDEBİLİR

Dikkat 2016 grip sezonu açıldı

Gribin en tipik bulguları ani başlayan ateş, aşırı yorgunluk / kas ağrıları ve kuru öksürüktür. Çocuklarda bu bulguların yanında seyrek de olsa karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya da neden olabilir. Fakat unutmamalı ki hastalığa yakalanan herkeste grip bulguları aynı şiddette seyretmeyebilir. 

GRİP, ÇOK KOLAY VE HIZLI YAYILIR

Dikkat 2016 grip sezonu açıldı

Çok kolay ve hızlı bulaşma özelliğine sahip olan bu virüsler, hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırması ve hatta konuşması ile 1 m uzağındaki kişilere kolayca bulaşabilirler. Hasta olan kişiler hastalığı, belirtiler başlamadan 1 gün ve hastalık belirtileri geçtikten sonraki 4-5 güne kadar bulaştırma özelliğine sahiplerdir.

HERKES RİSK ALTINDA 

Dikkat 2016 grip sezonu açıldı

Evet herkes risk altındadır ancak bazı risk grupları gribin olumsuzluklarını daha şiddetli yaşarlar. Bu gruplar; yaşlılar, kalp, akciğer, şeker ve böbrek hastalığı olanlar ile kansızlık sorunu olanlar, herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar (Örneğin, kemoterapi alanlar, uzun süreli kortizon tedavisi görenler, HIV/AIDS hastaları gibi), bakımevlerinde yaşayanlar, grip sezonunda gebe olan kadınlar ve tüm sağlık personeli olarak sayılabilir.

%89 ORANINDA KORUYOR

Dikkat 2016 grip sezonu açıldı

İnfluenza virüsleri sürekli değişikliğe uğradıkları için , grip geçirmiş bir kişi hastalığı geçirmekle ya da tek doz aşı ile uzun süreli ya da ömür boyu bağışıklık kazanamaz. Grip aşısı %89 oranında korur ve koruma aşılamayı takiben 10 içinde başlar. Aşılanmış bireyler , grip belirtilerini daha hafif geçiriler

PEKİ, HANGİ YAŞ GRUPLARI MUTLAKA AŞI YAPTIRILMALI?

Dikkat 2016 grip sezonu açıldı

 • 50 yaşın üzerindeki yetişkinler
 • 6 ay 18 yaş arası çocuklar (influenzaya bağlı hastaneye yatma riski yüksek olduğu için).
 • Kronik (uzun süreli) bir hastalığı olan ve uzun süreli bakım ünitelerinde kalan kişiler.
 • 6 aylık veya daha büyük olan ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, astım, böbrek hastalığı, diabet gibi metabolik hastalık, anemi (kansızlık) ve diğer kan hastalıkları gibi uzun süreli ciddi sağlık problemleri yaşayan kişiler
 • 6-18 ay arası ve uzun süreli aspirin tedavisi alması gereken kişiler (grip geçirmeleri durumunda Reye sendromu riski taşırlar).
 • Grip sezonunda hamileliklerinin 4. ay ve daha sonrasında olan hamileler
 • Gribin komplikasyonları açısından yüksek risk taşıyan kişilerle (6 aylıktan küçük çocuklarla aynı evde yaşayan kişiler de dahil olmak üzere) temas eden aile bireyleri, sağlık çalışanları
 • Gripten korunmanın tek yolu tabiî ki aşı değil, grip salgınında çok sık el yıkamak, hapşırık ve öksürük durumunda kağıt mendil kullanarak ağız kapatmak ve bu mendili derhal çöpe atmak, sık oda havalandırmak da en az aşı kadar gribin yayılmasının engeller. 
False