GeriKişisel Bakım Dijital gülüş tasarımı nedir? Nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dijital gülüş tasarımı nedir? Nasıl yapılır?

Dijital gülüş tasarımı nedir? Nasıl yapılır?

Bir gülüş yenilemesi işlemi görünüşünüzden yılları silebilir.

Dijital gülüş tasarımıyla görünüşünüzden yılların silinebileceğini söyleyen Diş Hekimi Fulya Gökalp Akar, dijital gülüş tasarımın ne olduğundan ve nasıl yapıldığından bahsetti.

Dijital gülümseme dizaynı estetik ve fonksiyonel bir gülümseme gerçekleştirmek için olanak sağlayan bir yazılım programıdır.

Hastaya protez sonucunun ön izlemesini göstermeyi mümkün kılan, fotoğraf düzenleme programlarının kullanımını içerir. Otomatik kalibrasyon aletlerinin sayesinde, hassas ölçümler elde ederek hastaların gülen yüz ve ağız içi fotoğraflarının projelendirilmesi sağlanır. Derinlemesine analiz etmek amacıyla, hastanın gülümseme hattı altın oran indeksi gibi araçlar kullanılır. Bu yazılım, iletişimi daha iyi ve kolaylaştırmak amacıyla, hastaya restorasyon sonrası gülümsemenin nasıl olacağını otantik bir simülasyon vasıtasıyla göstermeyi hedefler.

Dijital gülüş tasarımı nedir Nasıl yapılır

DSD (Digital Smile Design) restoratif veya gülümseme geliştirme sürecinde hastaları eş tasarımcı yapmaya olanak sağlar. Hastalar arzu ve beklentilerini hekimine aktararak kendi tedavilerine katkıda bulunurlar. Restoratif teknik gereksinimler ve hastaların duygusal ihtiyaçları birleştiğinde harika sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır.

FOTOĞRAFLAR ÜZERİNDE MODELLEME YAPILIR

Apple Keynote veya MS Powerpoint gibi temel sunum yazılımları ile gülümsemenin dijital süreci içinde, hastaların yüz ve diş oran analizleri ile yüksek kalitede dijital fotoğraflar ve videolardan faydalanılır. Birkaç alternatifli çalışma yapılarak sanki dişler yapılmış gibi kişinin fotoğrafları üzerinde modelleme yapılır. Hasta ve hekim bu çalışmalara bakarak beraberce hangi model ve hangi renk olacağına karar verirler. Bu sayede sürpriz bir sonuçla karşılaşılmaz.

‘’GÜLÜŞÜMÜ BEĞENMİYORUM’’

Pek çok hasta ağzını kapatarak gülüyor ve sorunun ne olduğunu tam olarak adlandıramıyor. Sadece ‘’Gülüşümü beğenmiyorum‘’ diyor. Burada hekime düşen sorunu analiz edip çözüm yollarına gitmektir.

Gülümsemenizden memnun değilseniz, 24 saat ağzınızda sevmediğiniz dişlerle dolaşmak istemezsiniz. Siz de böyle düşünüyorsanız, gülüş tasarımı için ilk adımı zaten atmışsınız demektir.

 

Dijital gülüş tasarımı nedir Nasıl yapılır
 

Sabah uyanıp, aynaya baktığınızda aklınızdan ‘’Keşke dişlerim biraz daha beyaz, biraz daha düzgün olsaydı, şu diş eksikliklerim görünmeseydi, dişetlerim bu kadar gözükmeseydi, dişlerim biraz daha uzun olsaydı, dişlerimin arası bu kadar açık olmasaydı‘’ gibi şeyler geçiriyorsanız gülüş tasarımı için yola çıkmanın zamanı gelmiş demektir.

GÖRÜNÜŞÜNÜZDEN YILLAR SİLİNEBİLİR

Kozmetik bir gülüş yenilemesi işlemi görünüşünüzden yılları silebilir.

Tüm dünyada DSD protokolü profesyonel ekipler yardımıyla hızla gelişmektedir. Hekiminizin bu protokole yeterince hakim olduğundan emin olmalısınız. Duygusal ve daha sanatsal olan bu yeni vizyon mesleğinde etik ve teknolojileri en iyi şekilde takip eden ve uygulama yetisine, eğitimine sahip hekimler tarafından icra edilmediği takdir de hüsranla ve hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Bütün dünya da bu uygulamanın yaşattığı deneyimler inanılmaz düzeydedir.

 

Dijital gülüş tasarımı nedir Nasıl yapılır
 

Bu dönemde hastalar için sadece biyolojik ve fonksiyonel olarak tatmin edici bir ağıza sahip olmak yeterli değildir. Hastaların isteği, fiziksel karakteri ile uyumlu fakat daha da önemlisi, kişilikleri ile uyumlu bir gülüşe sahip olmalarıdır. DSD diş hekimleri standart diş hekimliğinin de ötesinde, bir hastanın tatmin olabilmesi için gerekli olan faktörlere hakim olarak tedaviye başlamaktadır. Bir Digital Smile Designer olmak için gelişen ve değişen artistik bir bakışa sahip olmanın yanında, bir grup farklı yeteneğe ve özelliğe de sahip olmak gerekmektedir. DSD konsepti, diş hekimine hastanın kendi kişisel özellikleri ve isteklerinin yol göstermesi doğrultusunda, mükemmel bir deneyim yaşatarak yepyeni bir gülüş yaratmasına yardımcı olur.

Diş Hekimi Fulya Gökalp Akar

False