GeriBebek Beslenmesi Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Kabızlık ve gaz sancısının nedenlerinden biri bu olabilir.


Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bazı bebek ve devam sütlerinde anne sütündeki yağ içeriğine benzemesi için hurma yağı kullanılıyor. Hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri, bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturabiliyor. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, kusma gibi sorunlara yol açarak kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltabiliyor.


DOĞUMDAN SONRAKI İLK 2 YIL ÇOK ÖNEMLİ

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bebek sahibi anne babaların en hassas oldukları konuların başında, çocuklarının sağlıklı ve doğru beslenmesini sağlamak gelir. Bu konuda atılacak ilk adım, uzman bir hekime danışmak olmalıdır, çünkü doğumdan sonraki ilk 2 yıldaki beslenme; bebeğin büyüme ve gelişimi, gelecekteki yaşamı, karşılaşabileceği sağlık sorunları ve hayat başarısında etkili olur.


İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bebekler için doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca en doğru tercih, anne sütü ile beslenerek, hiçbir ek besinin verilmemesidir. 

Altıncı aydan itibaren uygun miktarlarda başlanan ve zaman içinde kademeli olarak artırılan tamamlayıcı beslenme ile birlikte anne sütüne de 2 yaşına kadar devam edilmelidir.


DEVAM SÜTÜNÜN İÇERİĞİ ÖNEMLİ

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Anne sütünün yokluğu veya yetersiz kalması durumlarında bebeğin ihtiyaç duyduğu protein, yağ, kalsiyum, vitamin ve mineralleri sağlayarak, eksiksiz beslenmesine destek olması için devam sütleri (formül süt) tercih edilebilir. Bu aşamada, devam sütünün içeriği önemlidir ve uzman danışmanlığında kullanılmalıdır.


KOLİK- KABIZLIK GİBİ SORUNLAR DEVAM SÜTÜNDEN KAYNAKLANABİLİR

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bebeğin gelişimi, kilo alımı, büyüme hızı gibi unsurlar dikkate alınarak hangi ürünün kullanılacağına karar verilmelidir. Birçok bebekte karşılaşılan kolik, kabızlık, gaz gibi sorunlar, bazı bebek ve devam sütlerinin içeriği nedeniyle olabilir.


HURMA YAĞI, ANNE SÜTÜNDEN YAPISAL OLARAK FARKLI

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bazı bebek ve devam sütlerinde ürün anne sütündeki yağ içeriğine benzemediği için hurma yağı (palm yağı) kullanılıyor ancak hurma yağı, anne sütünde yapısal olarak çok farklıdır. Bu yapısal fark yüzünden hurma yağının içindeki bazı yağ asitleri (palmitik asit) bebeğin bağırsaklarında kalsiyum ile birleşerek, kalsiyum sabunu oluşturabilir. Bu da bebeklerde kabızlık, gaz sancısı, kusma gibi sorunlara yol açarak kalsiyum ve değerli yağların emilimini de azaltabilir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, hurma yağı içermeyen mama ile beslenen bebeklerde daha yumuşak ve daha sık dışkılama sağlandığı, daha az sindirim sorunu yaşandığı ve mamadaki kalsiyumun, diğer mamalara kıyasla daha iyi emildiği görülmüştür.


SAĞLIKLI SİNDİRİME SAHİP BEBEK, KEYİFLİDİR

Devam sütlerinde hurma yağı kullanılıyor

Bebek beslenmesinde hurma yağı içermeyen mamaların sindirim ve kalsiyumla yağların emilimi üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeğin sindirim sistemi henüz olgunlaşmadığı için mamanın bebeğin sindirim sistemi gelişimini destekleyecek içerikte olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir sindirim daha keyifli bir bebek anlamına gelir.

False