GeriSağlık Detoks Diyetleri ve Uygulama Süresi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Detoks Diyetleri ve Uygulama Süresi

Detoks Diyetleri ve Uygulama Süresi
Abone Olgoogle-news

Detoks rejimi, toksinlerden arınmak ve anti-aging için kullanılır.

Detoks rejimi, hızla kilo vermek için değil daha çok toksinlerden arınmak ve anti-aging için kullanılması gereken bir yöntemdir.

1 günlük, 3 günlük, 7 günlük, 1 aylık detoks programları, detoks merkezlerinde uygulanıyor. Detoks merkezleri son yıllarda oldukça revaçta. Şehir yaşamından uzakta, stresin olmadığı, şık, konforlu mekânlarda bitkisel besinlerle hazırlanmış yiyecek ve içeceklerin sunulduğu ortamlar hazırlanıyor.

Bu uygulamalar sırasında bazı merkezlerde kişilere sadece sebze-meyve suları, bol bitki çayları, çok fazla su verilerek katı besinlerden uzaklaşmaları isteniyor. Hatta bazı merkezlerde lavman yapılarak bağırsakların temizlendiği iddia ediliyor. Bağırsak temizleme işlemleri oradaki floranın ve bakteri yoğunluğunun bozularak sindirim sistemine hasar verebilecek kadar ciddi sorunlara neden oluyor. Bu nedenle sadece kişileri sıvı besinlerle beslemek onların sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor.

Vücudun vitamin-mineraller kadar karbonhidratlara, proteinlere ve hatta yağlara da gereksinimi var. Bu gereksinimleri göz ardı ederek neredeyse açlık rejimi diye tabir ettiğimiz bu şekildeki detoks diyetlerini kesinlikle uygulamayınız.

Ancak bireyin özelliklerine göre yeteri kadar besin ve besin öğelerini içeren dengeli diyetlerle, sıvı, sebze ve meyve tüketimi biraz daha artırılarak detoks uygulamaları yapılabilir. Bu tür sağlıklı detoks diyetleri ancak gerçek bir diyetisyen gözetiminde uygulanabilir.

Diyetisyen Aysen Arıcan

False